Zavedení elektronických vinět přijde stát na 8 miliard korun

Praha – České televizi se do rukou dostal materiál expertní skupiny ministra dopravy, který nedoporučuje zavedení elektronických vinět od příštího roku. Tyto viněty by měly nahradit klasické papírové dálniční známky. Komise ale varuje, že za tuto změnu stát zaplatí celkem 8 miliard korun. Navíc se nejedná o bezchybný projekt. Čidlo na mýtné bráně totiž zatím nezachytí elektronickou vinětu v autě, které jede rychleji než 160 km v hodině. Řidiči, kteří by před bránou úmyslně zrychlili, by pak ve snaze ušetřit, mohli ohrozit ostatní účastníky dopravy. Spojení viněty s čidlem ruší i vyhřívané přední sklo u novějších aut.

Zatímco za vytištění papírových dálničních známek utratí stát 300 milionů korun ročně, zavedením elektronických vinět by náklady stouply na 1,6 miliard korun ročně, varuje expertní skupina. „Bude-li tady špatné řešení, které bude představovat ztrátu pro stát jednotky miliard, tak samozřejmě do toho by stát neměl jít,“ potvrdil pochybnosti předseda expertní skupiny ministra dopravy Petr Moos.

Ministerstvo dopravy začíná o projektu taktéž pochybovat. „My jsme od začátku tvrdili, že nám v tom zákoně vadí přenositelnost, a díváme se ještě, jak toto ustanovení změnit, a také ještě nemáme v rozpočtu prostředky na zavedení tohoto systému,“ okomentoval nedostatky projektu ministr dopravy Gustáv Slamečka. Podle prvních odhadů by tím mohla státní pokladna přijít, oproti současným výnosům ze známek, o více než dvě miliardy korun.

Video Reportáž Jakuba Linky
video

Reportáž Jakuba Linky

Reportáž Jakuba Linky

22.1.2010

Rozhovor s Václavem Jirovským a Karlem Pospíšilem

Zavedení elektronických vinět se snaží zabránit skupina poslanců

Zavedení elektronických vinět sněmovna schválila loni v červnu i přes nesouhlas jejího hospodářského výboru a Senátu. Tomu vadilo riziko ohrožení osobních údajů. Někteří poslanci se na poslední chvíli snaží zavedení vinět zabránit. Jejich návrh ale zatím nebyl zařazen do programu příští schůze Poslanecké sněmovny. Ta začíná příští úterý.