Výroba oceli loni klesla

Londýn – Celosvětová výroba oceli se v loňském roce kvůli hospodářské krizi propadla o osm procent na 1,22 miliardy tun, tedy na nejnižší úroveň od roku 2005. Oznámilo to dnes Světové sdružení pro ocel (WSA). Produkce oceli v Číně nicméně stoupla o více než deset procent na nový rekord. Analytici očekávají, že v letošním roce světová výroba oceli stoupne zhruba o deset procent zejména díky pokračujícímu růstu v Číně.

Čína je s velkým náskokem největším producentem oceli na světě. Loni vyrobila 567,8 milionu tun oceli, takže se na světové produkci podílela téměř polovinou. Druhé místo obsadilo Japonsko následované Ruskem, které na třetí příčce vystřídalo Spojené státy. Výroba oceli v Severní Americe se propadla o téměř 34 procent a v Evropě o zhruba 23 procent.

Ocelářský průmysl se nyní začíná pomalu zotavovat poté, co začalo oživení světové ekonomiky. V samotném prosinci výroba oceli meziročně stoupla o 30 procent na 106,4 milionu tun. Ve srovnání se 117 miliony tun v listopadu se však snížila. „Světová produkce a poptávka po oceli by měla v roce 2010 stoupnout o zhruba o deset procent,“ uvedl analytik společnosti Accenture John Lichtenstein.