Zrcadlo nájmů má vyřešit regulaci nájemného

Praha – Zrcadlo nájmů má vyřešit problém správné regulace nájemného, alespoň podle sdružení nájemníků. Ti by chtěli správné nájemné stanovovat podle stáří a druhu domu. Podle některých ekonomů by to ale mohlo vést k nedostatečným investicím do obnovy domů a bytů. Nájemné musí být regulované tak, aby odpovídalo tržní síle nájemců, tvrdí Sdružení nájemníků.

Například v Německu takzvané zrcadlo nájmů funguje. Jeho výše se počítá podle kritérií, jako je stáří nebo druh domu, to znamená, kolik bytů v domě je, nebo velikost a vybavení bytu. Zda může zrcadlo nájmů v Česku fungovat, není vůbec jisté. Důležité podle odborníků bude to, kdo vyhraje předčasné květnové volby do Parlamentu.

„Je tady řada lidí, která je dejme tomu ve střední vrstvě, byla by schopna platit slušné nájemné, ale ne to nájemné, co si někteří majitelé představují. Dochází tedy k tomu, že ty byty jsou volné. V Praze máme údaj dvacet šest tisíc trvale neobsazených bytů,“ říká k situaci místopředseda Sdružení nájemníků Milan Tabara.

Video Reportáž Jiřího Böhma
video

Reportáž Jiřího Böhma

Podle kritiků návrhu ale velká část bytů v Česku začne brzy chátrat. A jen základní udržovací náklady jsou kolem sedmdesáti korun na metr čtvereční. „Jestliže nechceme, aby byl ten bytový fond devastován, tak ty částky musí být daleko vyšší. Jinak nám to bude padat podobně jako ghetta, která tady už po republice máme, bude nám to padat na hlavu,“ varuje ekonom Liberálního institutu Miroslav Ševčík.