Například v Německu takzvané zrcadlo nájmů funguje. Jeho výše se počítá podle kritérií, jako je stáří nebo druh domu, to znamená, kolik bytů v domě je, nebo velikost a vybavení bytu. Zda může zrcadlo nájmů v Česku fungovat, není vůbec jisté. Důležité podle odborníků bude to, kdo vyhraje předčasné květnové volby do Parlamentu.
„Je tady řada lidí, která je dejme tomu ve střední vrstvě, byla by schopna platit slušné nájemné, ale ne to nájemné, co si někteří majitelé představují. Dochází tedy k tomu, že ty byty jsou volné. V Praze máme údaj dvacet šest tisíc trvale neobsazených bytů,“ říká k situaci místopředseda Sdružení nájemníků Milan Tabara.

Reportáž Jiřího Böhma
Podle kritiků návrhu ale velká část bytů v Česku začne brzy chátrat. A jen základní udržovací náklady jsou kolem sedmdesáti korun na metr čtvereční. „Jestliže nechceme, aby byl ten bytový fond devastován, tak ty částky musí být daleko vyšší. Jinak nám to bude padat podobně jako ghetta, která tady už po republice máme, bude nám to padat na hlavu,“ varuje ekonom Liberálního institutu Miroslav Ševčík.