Češi v lednu vytřídí 3 tisíce tun elektroodpadu

Praha – Leden je měsícem, kdy Češi odevzdávají nejvíce elektroodpadu. Zbavují se zastaralých spotřebičů, které nahrazují těmi novými, které nalezli pod vánočním stromečkem. Odhad pro letošek dosahuje 3 tisíc tun, tedy dvojnásobek v porovnání se začátkem loňského roku. Přitom právě loni Češi poprvé splnili limit Evropské unie, tedy za celý rok odevzdali víc než 4 kila vysloužilých spotřebičů na obyvatele.

I přes pokles prodejů o 5 až 10 procent se množství odevzdaného elektroodpadu nesníží. Lidé mají doma za celý rok nashromážděno spoustu neužitečných věcí, kterých se rádi na začátku nového roku zbavují. Skladba odložených přístrojů se každým rokem mění. Před pěti lety bylo nemyslitelné, aby někdo vyhazoval MP3 přehrávače, plazmové televize či ploché monitory. Dnes už je to běžné.

Česká republika je v této oblasti velice aktivní. Nachází se u nás 10 tisíc sběrných míst. Informovanost ale stále není nejlepší. Nemnoho lidí například tuší, že při koupi nového elektropřístroje mohou ten obdobný starý zanechat přímo u prodávajícího. Velké elektrospotřebiče je možno zavést do sběrných dvorů. O tom, kam zanést ty malé, najde občan informace na specializovaných internetových stránkách. Do sběru se stále častěji zapojují společensky zodpovědné firmy, které umožňují svým zaměstnancům vyhodit například použité baterie, které představují extrémní zátěž pro životní prostředí, přímo na pracovišti.

Video Studio s Petrem Kubernátem ze společnosti REMA Systém
video

Studio s Petrem Kubernátem ze společnosti REMA Systém