Tržby Olmy loni předběžně zchudly na 3,5 miliardy korun

Olomouc - Olomoucké mlékárně Olma loni klesly podle předběžných odhadů vedení tržby na 3,5 miliardy korun. V roce 2008 utržil druhý nejvýznamnější tuzemský výrobce mléčných výrobků 4,12 miliardy korun. Vedení firmy pokles očekávalo. Loňské hospodaření Olmy se podle něj přiblížilo nule, předloni se firma propadla do ztráty 214 milionů korun. Mlékárnu, která zaměstnává zhruba 465 lidí, ovládá od začátku loňského roku skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše.

„Čísla za loňský rok zatím nejsou auditovaná. Odhadovaný pokles tržeb souvisí s tím, že mlékárna v uplynulém roce optimalizovala výkup mléka, dále se na něm podílely tlaky obchodních řetězců na dodavatelské ceny,“ uvedla generální ředitelka Olmy Simona Sokolová.

Mlékarna loni propouštěla

Upřesnila, že v roce 2008 mlékárna nakoupila 258 milionů litrů mléka, loni to bylo zhruba 209 milionů litrů. Olma snížila v uplynulém roce zejména výrobu sušeného mléka, másla a trvanlivého mléka. „Komodity šly skutečně dolů. O 25 procent více jsme ale loni prodali, jak já říkám, kelímkových výrobků,“ uvedla Sokolová. Mlékárna loni snížila počet zaměstnanců. Na konci uplynulého roku zaměstnávala asi 465 lidí, což je meziročně o zhruba stovku méně.

Olma se propadla v roce roce 2008 do ztráty 214 milionů. V roce 2007 skončilo její hospodaření čistým ziskem 25,6 milionu korun. „Dramatický hospodářský výsledek byl jednoznačně způsoben špatným odhadem množství nakoupené základní suroviny - čerstvého kravského mléka, který v konečném důsledku vedl k navyšování neprodejných skladových zásob sušeného mléka,“ napsala Sokolová ve výroční zprávě společnosti za rok 2008. Na předloňském záporném provozním hospodaření Olmy měl podle ní významný podíl i nepříznivý cenový vývoj na trhu a tvorba opravných položek k zásobám a pohledávkám.