Bém: Opencard zatím stála 730 milionů

Praha - Primátor hlavního města Prahy Pavel Bém v Otázkách Václava Moravce uvedl, že reálné náklady, které se dosud proinvestovaly na projekt Opencard, jsou ve výši necelých 730 milionů korun. Tvrzení, že projekt stál Pražany téměř 900 milionů korun, se kterým přišel v pořadu předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, označil Bém za lež. Předseda lidovců Cyril Svoboda požaduje kvůli chybám kolem karty Pražana Bémovu rezignaci. Výsledky všech auditů, které se týkají sporného projektu pražské Opencard, budou veřejně dostupné do půlky února.

Cyril Svoboda:

„Takhle to smrdí, smrdí ta karta, smrdí to celé, a proto my říkáme odchod.“

Předseda KDU-ČSL dnes v Otázkách Václava Moravce vyzval k odpovědnosti za projekt Opencard. „Kroky Pavla Béma stojí Pražany miliardy korun,“ prohlásil Svoboda a vyzval Béma k rezignaci. „Opencard je poslední kapka. To je vyhozených 900 milionů korun,“ pokračoval. Cyril Svoboda tvrdí, že projekt stál Prahu už 888 milionů korun, tyto informace čerpá z prvního auditu, který k projektu Opencard vznikl.

Video Reportáž Daniela Takáče a Jany Čermákové
video

Reportáž Daniela Takáče a Jany Čermákové

Reportáž Daniela Takáče a Jany Čermákové

Události - 24. 1. 2010

V Otázkách Václava Moravce se strhla ohnivá diskuse kolem Opencard

Bém ale oponoval: „To je virtuální realita, nebo můžeme říci slovy křesťana, lež. Ty skutečné náklady, které se zatím proinvestovaly do karty Pražana, jsou zhruba nějakých 720 nebo 730 milionů.“

Miliony se investovaly do základů

Bém: Cyrile, prosím tě, jsi křesťan?
Svoboda: No.
Bém: Aspoň trošičku se řídíš desaterem?
Svoboda: Samozřejmě.
Bém: Nelžeš?
Svoboda: Jistě.
Bém: A slíbíš, že tady nebudeš lhát?
Svoboda: Jistě, samozřejmě.

Podle Béma je i tato částka vysoká, zdůraznil ovšem, že se jedná o investice do základů celého projektu. „Technologie, která je investována, je velmi robustní, je robustní proto, aby byly zachovány všechny bezpečnostní parametry, aby se karta Pražana mohla stát mikroplatební elektronickou kartou, tedy jakousi peněženkou, aby se karta Pražana mohla stát utilitou nebo funkcí, se kterou je možné vstoupit do divadla, do zoologické zahrady, do všech míst, které nějakým způsobem nabízejí veřejné služby na území hlavního města Prahy,“ uvedl Bém. Podle pražského primátora do čtyř nebo pěti let budou díky těmto investicím veškeré služby ve městě dostupné na kartu Opencard. 

Bém několikrát v pořadu upozornil, že Cyril Svoboda se odvolává na informace, které jsou nepravdivé, a vyzval jej, aby se stal součástí komise, která na financování Opencard dohlíží. Pak prý bude moci posoudit, zda jsou fakta, na která se odvolává, pravdivá. To ale Svoboda odmítl. „Cyril Svoboda má v ruce papír, který je lží, který se mu v tuto chvíli hodí, a využívá ho v předvolebním boji,“ okomentoval Svobodovu neochotu stát se členem kontrolní komise Bém. 

Dolejš: Nevýhodnost smlouvy k Opencard je jasná

Nesrovnalosti, které auditoři v souvislosti s financováním projektu Opencard odhalili, připustil ve studiu Otázek Václava Moravce i lídr pražské kandidátky KSČM Jiří Dolejš. „V kauze Opencard je vcelku zjevné, že ta smlouva byla uzavřená celkem nešťastně, je to smlouva monopolní, nevypověditelná,“ řekl Dolejš. „Nevýhodnost této smlouvy je jasná,“ dodal. 

Připomněl také, že komunisté usilují o to, aby byly na pražské radnici prověřeny všechny smlouvy, které vznikají z veřejných zakázek. Předseda kontrolního výboru František Hoffman z KSČM už tento týden naznačil, že výsledky třetího auditu k Opencard nepotvrdily, že by byl při zadávání zakázky porušen zákon. Připustil ovšem: „Už teď mohu konstatovat, že veškeré problémy kolem Opencard vycházejí ze špatně uzavřené smlouvy s firmou Haguess. Dle mého názoru a podle zjištění auditorů byla smlouva pro Prahu krajně nevýhodná a měla by se změnit.“

Bém chce znát vlastníky Haguessu 

Bém dnes v Otázkách Václava Moravce uznal, že licenční podmínky jsou nevýhodné, ale podtrhl, že magistrát usiluje i o smlouvu, která kontrolu nad licencemi ke kartě převede do rukou města. Primátor také zopakoval, že firmu Haguess, která je hlavním dodavatelem projektu pražské karty Opencard, požádal, aby zveřejnila své vlastníky. Doufá, že se tak stane do dvou týdnů. Do poloviny února budou podle Béma zveřejněny výsledky všech tří auditů. 

Projekt Opencard už zkoumaly tři audity a od minulého týdne se jím zabývá policie. Kvůli projektu Opencard přišel o místo šéf odboru informatiky Václav Kraus a pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková podala trestní oznámení na neznámé pachatele kvůli podezření ze sedmi trestných činů.

Cyril Svoboda dnes navíc upozornil, že Bém připravil Prahu o peníze i dalšími projekty. Třeba tím, za jakých podmínek si město najalo dům v Jungmannově ulici, nebo jak se společnosti Veolia prodala městská vodovodní síť. I to ale Bém popřel.

Cyril Svoboda
Cyril Svoboda
Více fotek
  • Cyril Svoboda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1382/138131.jpg
  • Jiří Dolejš autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1382/138129.jpg
  • Pavel Bém autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1382/138144.jpg