Obama podpořil vznik zvláštní rozpočtové komise

Washington - Americký prezident Barack Obama podpořil vznik zvláštní komise, která by hledala způsoby, jak snížit obrovský rozpočtový deficit. Ten loni činil rekordních 1,4 bilionu dolarů (25,8 bilionu korun). Členy komise mají být zástupci demokratů i republikánů. Obama v prohlášení upozornil, že země čelí vážné fiskální situaci, která pramení z ekonomické recese. Komise by mohla tuto situaci pomoci lépe řešit. Myšlenka vytvoření komise má však v Kongresu, který by její vznik měl odsouhlasit, i dost odpůrců, a to na obou stranách politického spektra.

„Deficit nevznikl přes noc a nemůže být přes noc vyřešen. Jediným způsobem, jak vyřešit náš dlouhodobý fiskální problém, je řešit ho společně, demokraté i republikáni,“ uvedl Obama v prohlášení.

Komise má formulovat opatření na snížení deficitu

Návrh zákona o vzniku komise předložili demokratický senátor Kent Conrad a republikánský senátor Judd Gregg. Komise by měla formulovat doporučení zaměřená na snížení deficitu a předkládat je Kongresu. Zákonodárci by pak rozhodli, zda daná opatření přijmou, nebo je odmítnou. Obama chtěl původně vznik komise uskutečnit vládním nařízením, někteří zákonodárci však namítali, že podobná skupina by měla vzhledem ke své působnosti vzniknout v Kongresu.

V loňském fiskálním roce, který skončil v září 2009, deficit federálního rozpočtu USA činil rekordních 1,42 bilionu dolarů. Proti rekordu z předchozího roku se zvýšil téměř trojnásobně. V letošním fiskálním roce vláda očekává další zvýšení schodku na 1,5 bilionu. Podle některých analytiků obavy z vysokých deficitů jsou jedním z faktorů, který poškozuje Demokratickou stranu; ta by tak podle agentur AP a Reuters mohla prohrát listopadové volby, při kterých se bude mimo jiné rozhodovat o obsazení třetiny křesel v Senátu.