Vláda projedná podmínky přijetí eura

Praha - Jak dál šetřit státní peníze, kde vybrat víc na daních a jak se tak díky tomu rychleji přiblížit k euru? Právě to obsahuje tzv. konvergenční program, který připravil ministr financí Eduard Janota. Dnes ho podrobně probere celá vláda. V případě jeho schválení bude poslán do Bruselu na posouzení. Janota už naznačil, že by Češi mohli splnit podmínky pro přijetí eura v roce 2013. To by ale znamenalo výrazné škrty téměř ve všech kapitolách rozpočtu.

„Mám na mysli otázku kritik nadměrných a neefektivních výdajů třeba na infrastrukturu, otázku centrálních nákupů a tak dále,“ uvedl Janota.

Podle Hospodářských novin chce Janota v příštích třech letech ušetřit asi 100 miliard. Úspory by se mohly najít na jednotlivých ministerstvech nebo v platech státních zaměstnanců. Zmrazily by se sociální dávky a silniční daň by platila i pro soukromá auta. Opatření mají za cíl snižovat schodek rozpočtu od roku 2011 až do roku 2013, kdy by se deficit veřejných financí mohl dostat pod 3 procenta. To je totiž limit nutný pro přijetí eura.

Video Komentář Veroniky Kubíčkové
video

Komentář Veroniky Kubíčkové

Komentář Veroniky Kubíčkové

Vláda projedná konvergenční program

Rozhovor s Janou Havligerovou

Janota naznačil svou jistotu o přijetí tohoto plánu. Poté by byl poslán na posouzení do Bruselu. Evropská komise finanční výhled vyhodnotí. Pak doporučí vládě, jak postupovat dál, aby Česká republika Maastrichtská kritéria co nejdřív naplnila.