Dokument uvádí, že „kombinace ztráty konkurenceschopnosti a růstu státního dluhu je v tomto kontextu zneklidňující“. Podle Evropské komise přitom může vývoj v Řecku a růst rozdílů mezi zeměmi eurozóny „oslabit důvěru v euro a ohrozit soudržnost měnové unie“.
EK existenci zprávy nepopírá

Telefonát Petra Robejška
Komise existenci zprávy nijak nepopírá, ale podle dnešního vyjádření mluvčího eurokomisaře pro hospodářské a měnové otázky Joaquína Almunii článek německého Spiegelu stanoviska EK neodráží. „Celý článek se zdá velmi senzacechtivý, ale neodráží analýzu Evropské komise k situaci v Řecku,“ doplnila mluvčí.
Zemím platícím jednotnou evropskou měnou tak dochází s Aténami trpělivost. Nejostřeji na řeckou adresu zatím vystupují představitelé Evropské centrální banky (ECB). Podle šéfa ECB Jeana-Clauda Tricheta již nikdy nesmějí být přijaty rozpočtové plány, které neodrážejí realitu.
Hlavní ekonom ECB Jürgen Stark
„Ti, kteří nectí pravidla, se chovají nezodpovědně, nesolidárně, a ničí tak euro.“
V současnosti nehodlá Evropská unie Řecku finančně pomoci, přestože některá média uváděla opak. Podle dalšího představitele ECB Josého Gonzaleze-Parama je představa o finanční podpoře absurdní. Finanční injekci ale odmítají i sami Řekové. „S rozpočtovými problémy si poradíme sami. Nikoho nežádáme o finanční podporu a nečekáme žádnou pomoc ze zahraničí,“ řekl novinářům řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.