Tajný dokument Evropské komise: Řecko ohrožuje euro i eurozónu

Brusel - Euro a celá eurozóna jsou ohroženy řeckými problémy s vysokými rozpočtovými schodky, uvedla Evropská komise v tajném dokumentu, o němž dnes informoval internetový server EUobserver s odkazem na německý týdeník Der Spiegel. Zneklidnění Bruselu má původ především v růstu rozdílů mezi jednotlivými zeměmi, které vyměnily národní měny právě za euro. To v minulých dnech vedlo některé analytiky k úvahám, že by Řecko, jež se nebezpečně přiblížilo ke státnímu bankrotu, mohlo eurozónu dokonce opustit. Tuto variantu ovšem řecká vláda odmítla.

Dokument uvádí, že „kombinace ztráty konkurenceschopnosti a růstu státního dluhu je v tomto kontextu zneklidňující“. Podle Evropské komise přitom může vývoj v Řecku a růst rozdílů mezi zeměmi eurozóny „oslabit důvěru v euro a ohrozit soudržnost měnové unie“.

EK existenci zprávy nepopírá

Video Telefonát Petra Robejška
video

Telefonát Petra Robejška

Komise existenci zprávy nijak nepopírá, ale podle dnešního vyjádření mluvčího eurokomisaře pro hospodářské a měnové otázky Joaquína Almunii článek německého Spiegelu stanoviska EK neodráží. „Celý článek se zdá velmi senzacechtivý, ale neodráží analýzu Evropské komise k situaci v Řecku,“ doplnila mluvčí.

Zemím platícím jednotnou evropskou měnou tak dochází s Aténami trpělivost. Nejostřeji na řeckou adresu zatím vystupují představitelé Evropské centrální banky (ECB). Podle šéfa ECB Jeana-Clauda Tricheta již nikdy nesmějí být přijaty rozpočtové plány, které neodrážejí realitu.

Hlavní ekonom ECB Jürgen Stark

„Ti, kteří nectí pravidla, se chovají nezodpovědně, nesolidárně, a ničí tak euro.“

V současnosti nehodlá Evropská unie Řecku finančně pomoci, přestože některá média uváděla opak. Podle dalšího představitele ECB Josého Gonzaleze-Parama je představa o finanční podpoře absurdní. Finanční injekci ale odmítají i sami Řekové. „S rozpočtovými problémy si poradíme sami. Nikoho nežádáme o finanční podporu a nečekáme žádnou pomoc ze zahraničí,“ řekl novinářům řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.