Atraktivní snímky zvýšily kinům tržby i navzdory krizi

Praha – Česká kina loni vykázala rekordní tržby i navzdory hospodářské krizi. Jejich tržby vzrostly o 31 milionů korun na 1,2 miliardy korun. Hlavní příčinou je vyšší vstupné. To loni dosáhlo magické hranice 100 korun. Zatímco v roce 1989 za vstupné do kina diváci zaplatili v průměru 6,9 korun, v závěru roku 2009 jeho průměrná hodnota činila 100,33 korun. Návštěvnost kin naopak loni oproti roku 2008 klesla o zhruba 400 tisíc lidí na 12,5 milionu diváků.

Tento pouze tříprocentní pokles návštěvnosti souvisí s tím, že se v loňském roce promítaly atraktivní tituly, které dokázaly do kinosálů přitáhnout diváky. Jde například o romantickou komedii Marie Poledňákové Líbáš jako bůh, americký animovaný snímek Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů, film Harry Potter s podtitulem Princ dvojí krve nebo sci-fi snímek Avatar. Hospodářská krize se ale začíná projevovat v poklesu investic do reklamy v kinech. Inzertní příjmy kinosálů loni spadly o 14,2 procenta na 118,7 milionu Kč.

Multikina vyhrávají na plné čáře

Video Návštěvnost kin
video

Návštěvnost kin

Současným trendem je vzrůstající popularita multikin, na kterou doplácejí původní kina. V pokladnách multiplexů skončilo loni 87 procent tržeb kin, na celkové návštěvnosti se tato kina podílela 70 procenty.

„Jednoznačně trendem roku 2009 je nástup 3D filmů. Začalo to velmi postupně, od začátku roku. V dnešní době těch filmů, které jsme odehráli v průběhu roku, bylo víc než 10. Stejně tak to prohlubování trendu očekáváme i v průběhu roku 2010,“ uvedl David Horáček, ředitel Palace Cinemas.

I piráti chodí rádi do kina

Diváky od návštěvy kina neodradil ani masivní nárůst pirátského stahování kopií z internetu. Lidé si stáhnou film, podívají se na něj doma a když se jim líbí, tak si řeknou, že si na něj zajdou i do kina. Nakonec ho ještě doporučí ostatním.