Exxon a Shell vytvoří gigantické ropné pole v Iráku

Bagdád - Exxon Mobil a Royal Dutch Shell, přední světové ropné koncerny,  podepsaly s iráckým ministerstvem ropného průmyslu definitivní kontrakt na první fázi rozvoje „superobřího“ iráckého ropného pole Západní Kurna. Ropné velmoci tak budou moci zahájit práce na území, kde se odhaduje výskyt 8,7 miliardy barelů ropy.

Práva na využívání pole Západní Kurna-1 spolu získaly Exxon a Shell s iráckou státní ropnou společností loni v listopadu při jednáních s ministerstvem. O měsíc později se konala rozsáhlá aukce ropných polí a jedním z jejích nejvýznamnějších výsledků byl prodej práv na sousední pole Západní Kurna-2 s odhadovanou zásobou 12,9 miliardy barelů skupině norské Statoil a ruské společnosti Lukoil.

Kontrakt pomůže Iráku stát se 3. největším světovým producentem ropy

Kapacita irácké ropné těžby by se měla po realizaci všech dohod vzešlých z prosincové aukce a předchozích smluv zvýšit na 12 milionů barelů za den z nynějších 2,5 milionu. Země by se tak měla stát třetím největším producentem ropy na světě po Saúdské Arábii a Rusku. V současnosti je Irák na 11. místě v těžbě ropy.

Délka kontrakt na rozvoj pole Západní Kurna-1 je dojednána na 20 let. Exxon a Shell mají v úmyslu zvýšit produkci pole asi osminásobně na 2,325 milionu barelů denně z nynějších zhruba 280 000 barelů. Konsorcium má také v plánu vynaložit na rozvoj během šesti let až 50 miliard dolarů.

Irák se nyní snaží přilákat zpět západní ropné společnosti, které ze země před 30 lety vyhostil prezident Saddám Husajn, a s jejich pomocí využít obrovské ropné bohatství. To bylo po desetiletí zanedbáváno a poškozováno sankcemi, válkami a sabotážemi.

Logo společnosti Exxon Mobil
Logo společnosti Exxon Mobil