Na Aukro.cz se loni prodalo 11 milionů předmětů za 4,2 miliardy

Zlín - V průběhu loňského roku se na největší tuzemské internetové aukci Aukro.cz prodalo bezmála 11 milionů předmětů v celkové hodnotě 4,2 miliardy korun. V roce 2008 se zde prodalo zhruba šest milionů předmětů za 2,5 miliardy. Rekordmanem se stala knížka Karavana otroků od Karla Maye s ilustracemi Zdeňka Buriana z roku 1934. Účastník internetové aukce za ni zaplatil 190 000 korun. Vysokou hodnotu knihy určil především její stav, který prodejce označil jako nevídaný a knížku jako pravděpodobně nikdy nečtenou. Počáteční částku majitel určil na 160 000 korun.

 

Největším překvapením zřejmě byla dražba knihy Julese Vernea Země šelem s vyvolávací cenou 100 korun, která byla nakonec vydražena za více než 150 000 korun. „To, co odlišovalo tuto aukci od jiných, byla skutečnost, že knížka byla ještě nečtená, pečlivě zabalena do starých novin, s ochranným obalem, takže ještě po 114 letech voněla novotou. Podle prodávající si knížku pravděpodobně objednal její pradědeček z nakladatelství a nikdy ji nerozbalil,“ podotkla mluvčí aukčního portálu Lenka Hanušová.

mluvčí Aukro.cz Lenka Hanušová

„K nejčastějším předmětům, které se na Aukro.cz prodávají, patří oblečení a sběratelské kuriozity. Dále pak elektronika, věci pro děti a věci pro dům a zahradu.“

Podle Hanušové patřily mezi nezajímavější obchody například prodej pohřební služby či dražba Škody 1000 MB, která za 254 dní ujela téměř 36 700 kilometrů ve čtyřech světadílech a 22 zemích. Auto s vyvolávací cenou jedna koruna se nakonec prodalo za 150 100 korun: „Některé dražby jsme z portálu stáhli z důvodů nesplnění obchodních podmínek. Například nespokojení fanoušci fotbalové Slavie v listopadu v aukci nabídli trenéra Karla Jarolíma za jednu korunu.“

Aukro.cz má téměř 1,6 milionu registrovaných uživatelů. Portál vznikl v roce 2003 a nyní zaměstnává 70 lidí. Sesterské aukční domy působí v dalších devíti evropských zemích.