Fischer o euru: Vláda stojí oběma nohama na zemi

Praha – Vláda dnes přerušila projednávání aktualizované verze Konvergenčního programu. Soubor opatření, která by přispěla ke snížení rozpočtového schodku, počítá se škrty vládních výdajů tak, aby deficit klesl na hranici nutnou pro přijetí euro. Znovu by jej měl kabinet projednat a schválit osmého února. Ministři chtějí ještě prodiskutovat opatření, která by zabránila dalšímu růstu zadlužení, uvedl na dnešní tiskové konferenci premiér Jan Fischer.

Spekulace o podobě plánu na snížení schodku rozpočtu pokračují. Vláda totiž dokument, který ministerstvo financí zpracovalo pro Brusel, zatím neschválila. Chce ho nejdříve sladit s vládním receptem na boj s krizí – tzv. Exit strategií. „Vláda nemůže jen pasivně přihlížet schodkům a Konvergenční program nemůže být v rozporu s Exit strategy,“ řekl premiér. 

Vláda se dnes také podle očekávání postavila negativně k senátním návrhům zpřísňujícím přijímání zákonů. „Toto by byl krok, který by vedl k ještě větší nerovnováze mezi pilíři ústavní moci ve prospěch exekutivy, což nepokládáme za moudré,“ reagoval premiér na návrhy, které dávaly vládě možnost blokovat přijetí zákona, který by výrazně snižoval příjmy nebo zvyšoval výdaje státního rozpočtu.

Video Brífink vlády
video

Brífink vlády

Brífink vlády

25.1.2010

Reportáž Veroniky Kubíčkové

Události, komentáře o cestě z krize

Premiér, jehož vláda připravuje opatření ke snížení rekordního státního schodku, připustil, že podobné pravidlo by v současné situaci bylo „hezké“. „Vláda stojí oběma nohama na zemi,“ řekl premiér s tím, že diskusi na podobné téma si dovede představit jen v rámci celkové debaty o mechanismech přijímání zákonů.

Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. Po schválení odesílá každoročně program do Bruselu, kde jej komise vyhodnotí a následně doporučí vládě ekonomická opatření ke stabilizaci veřejných financí.