Poslanci, kteří se odchýlí od rozpočtu, budou mít nižší plat

Praha – Občanští demokraté na dnešní konferenci v Českých Budějovicích diskutovali o stavu českých veřejných financí. Při více než čtyřhodinové diskusi, která následovala po brífinku, se projednával program Vize 2020. Na akci vystoupil Mirek Topolánek, předseda ODS, Martin Kocourek, ekonomický expert strany a garant Vize 2020, či Martin Kuba, náměstek hejtmana Jihočeského kraje.

Mezi hlavní závěry konference patří návrh ústavního zákona, podle kterého by poslanci a ministři mohli přicházet o část platu, pokud by schválili návrh rozpočtu a poté by podpořili v průběhu roku legislativní změny, které by vedly k odchýlení od tohoto rozpočtu. Návrh již míří do sněmovny. Na konferenci ho podpořil ministr financí Eduard Janota i řada ekonomů z bývalé vládní ekonomické rady.

Nemálo byli kritizováni poslanci ČSSD především za záměry zavést další sociální výdaje či dotace sociálních půjček. ODS chce naopak snižovat mandatorní výdaje, především právě v sociální oblasti. Jde o podpoření Janotova návrhu snižovat tyto výdaje o 10 miliard korun ročně. Mluvilo se ale i o revizi rozpočtů všech ministerstev a centrálních úřadů.

Video Reportáž Jana Osúcha
video

Reportáž Jana Osúcha

Euro je možné přijmout již v roce 2015

Podle plánu občanských demokratů je možné snížit schodek veřejných financí do roku 2012 pod hranici Maastrichtského kritéria - tedy 3 procenta hrubého domácího produktu, a tak zavést euro již v roce 2015. Topolánek ale dodal, že není nutné nikam pospíchat, naopak je třeba ozdravit veřejné finance a počkat, až budou výnosy spojené se zavedením eura převyšovat náklady.