Daňový ráj láká české firmy

Praha – Počet českých společností, které sídlí na místech považovaných za daňové ráje, loni stoupl nejvíce za poslední čtyři roky o 2 153 firem na více než jedenáct tisíc. Vyplývá to z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (ČEKIA). V daňovém ráji tak má nyní podle agentury sídlo přes tři procenta ze všech společností působících v České republice.

„V prvním pololetí loňského roku jsme pozorovali jen nízký zájem, když do daňového ráje přesídlilo pouze 154 společností, nicméně ve druhé polovině roku se aktivita firem prudce zvýšila. Čísla ale nemusí být konečná. “Ví se, že se nejedná o všechny společnosti, o všechny případy. Podle našeho odhadu je to tak jedna třetina těch optimalizačních případů," uvádí Viktor Hába, analytik Akont Trust Company.

Tento trend mimo jiné souvisí s nejistou politickou situací v České republice a tlakem na zvyšování daní v důsledku nutnosti sanace státního rozpočtu," uvedla analytička společnosti ČEKIA Petra Štěpánová.

Video Reportáž Jana Hreňa
video

Reportáž Jana Hreňa

Reportáž Jana Hreňa

26.1.2010

David Borkovec, Alena Seoud a Jan Knížek v pořadu Ekonomika ČT24

Reportáž Petry Štěpánové

Rozhovor s ekonomem VŠE Petrem Bartoněm

Nejpopulárnějším evropským rájem je Lichtenštejnsko

K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemí, Kypr a Lucembursko. Největší relativní přírůstek loni podle statistik zaznamenaly Panama a Belize. K úbytku naopak došlo v případě Nizozemských Antil, Lichtenštejnska a britských Panenských ostrovů. Lichtenštejnsko přesto vévodí v Evropě žebříčku popularity firem z celého světa. V tomto státě jich sídlí dvakrát tolik, než má obyvatel.

Trend stěhování do daňových rájů bude podle ekonomů pokračovat – alespoň do doby, než se zjednoduší a zpřehlední český daňový systém.

Ráje Česko připravují o stovky milionů korun

Ministerstvo financí podle dřívějších vyjádření odhady objemu daní, o které v Česku v souvislosti s daňovými ráji přichází, nemá. Důvodem je i fakt, že je podle ministerstva problematické definování pojmu daňový ráj stejně jako operací, které mají za účel vyhnout se daňové povinnosti.

„Ten odhad je velmi problematický, my odhadujeme, že peníze, které tam doputují, by se mohly pohybovat (nezdaněné peníze) v řádech řekněme stovek milionů korun,“ odhaduje Jan Knížek, vrchní ředitel daňové správy ministerstva financí.

Všem se ale odchod do daňového ráje nevyplatí

Odejít do daňového ráje se ale nevyplatí každému. „Obecně se říká, že ten bod zlomu, kdy lze uvažovat o zapojení zahraničních společností do svých aktivit, je zhruba dva miliony zisku před zdaněním,“ dodává Hába.

Kypr
Kypr