Na oslavy v Davosu nálada nebude

Davos – Po odeznění globální finanční krize a s ústupem následné hospodářské recese se světoví finančníci, politici, podnikatelé, diplomaté a bohaté celebrity tento týden opět scházejí na pozorně sledované akci ve švýcarském letovisku Davos. Schůzky v rámci Světového ekonomického fóra se zde letos konají již po čtyřicáté, na oslavy však velká nálada nebude, protože svět se stále ještě vzpamatovává z následků otřesů a objevují se nové problémy.

Rozhovory v Davosu otevře ve středu francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Politiků do Davosu míří letos méně. Americká přítomnost bude proti předešlým letům omezená a nejvyšším činitelem bude šéf Národní ekonomické rady Lawrence Summers. Obama zůstane doma, kde bude prosazovat vzdalující se reformu zdravotnictví, své plány na reformu bank a programy podpory zaměstnanosti.

Také bankéřů bude zřejmě v Davosu méně než jindy. Méně se chtějí předvádět na sjezdovkách a v družných hovorech s celebritami, naopak více budou diskutovat o plánech reforem. Podle listu Financial Times se řada šéfů předních amerických bank bude snažit v Davosu lobbovat proti dramatickým plánům amerického prezidenta Baracka Obamy na reformu bankovnictví.