Gazprom má problém s americkým trhem s plynem

Moskva – Ruský plynárenský gigant Gazprom se obává ztráty trhů kvůli nečekanému růstu těžby plynu ve Spojených státech. Uvedl to dnes ruský hospodářský list Kommersant s odvoláním na interní monumenty Gazpromu. USA loni vystřídaly Rusko na pozici největšího těžaře plynu na světě, hlavně zásluhou těžby plynu z nekonvenčních nalezišť. Americký trh, který dříve musel plyn dovážet, se stal soběstačným.

„Situaci zhoršuje takzvaná revoluce v těžbě plynu z nekonvenčních nalezišť v USA. Před pár lety žádná z renomovaných organizací nepředvídala rychlý růst těžby plynu z břidlicových hornin, která může zásadně změnit celý světový trh,“ praví se podle listu ve zprávě o příčinách poklesu exportu ruského plynu, s nímž má na dnešním jednání správní rady Gazpromu vystoupit jeho viceprezident Alexandr Medveděv.

„Revoluční nápad, jak překonat negativní tendenci, vedení monopolu dosud nenašlo,“ napsal Kommersant. Divize Gazpromu začala obchodovat se zkapalněným plynem v Severní Americe teprve loni v říjnu a Gazprom hodlal časem zvýšit své dodávky plynu do USA až na deset procent celkové spotřeby země.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby. Loni však vývoz ruského plynu do Evropy klesl o více než jedenáct procent.