PKN Orlen má na stole tři nabídky

Varšava – Největší polská rafinérská skupina PKN Orlen obdržela tři nabídky na převzetí chemické divize Anwil. Řekl to dnes finanční ředitel PKN Sľawomir Jedrzejczyk. Součástí Anwilu je i česká Spolana Neratovice. Jedním ze zájemců je přední polský výrobce hnojiv Puľawy. Ten v pondělí oznámil, že podal nabídku na koupi 85 procent akcií Anwilu. Finanční detaily však společnost nezveřejnila. PKN potřebuje prodat část svého majetku, aby získala peníze na snížení obrovského dluhu, který činí zhruba 13 miliard zlotých. Prodej Anwilu chce dokončit v prvním čtvrtletí.

„Závěrečný termín pro nabídky byl včera a všechny firmy z užšího seznamu předložily nabídky,“ řekl Jedrzejczyk. „Na seznamu jsou společnosti z průmyslu, finanční investoři z domova i ze zahraničí,“ dodal. Jména firem však neuvedl.

Spolana se stala součástí Anwilu v roce 2006, kdy ji své sesterské firmě prodal Unipetrol. Neratovická chemička je jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Součástí PKN Orlen je rovněž český petrochemický holding Unipetrol.

Čistý zisk PKN Orlen ve třetím čtvrtletí vyskočil na 930,6 milionu zlotých, tedy více než čtyřicetinásobek předloňského výsledku 21,1 milionu zlotých. Společnost těžila z jednorázových zisků, z nárůstu hodnoty zásob ropy a posílení kurzu zlotého.