Polsko nám chce vzít tradiční salám kabanos

Brusel – Polsku se nelíbí, že Češi označují určitý druh uzenin jako kabanos. I oni toto označení užívají a země se proto již několik let přou o právo na používání tohoto názvu. Česko proto podalo námitky proti polské žádosti o registraci některých uzenin v Evropské unii, především pak právě kabanosu. Spory vyvolává i polská žádost o registraci Kielbasy Mysliwske. Češi se obávají, že bude zaměňována s českou žádostí o registraci lovecké klobásy.

„Pokud by Poláci se svými žádostmi uspěli, znamenalo by to, že se polské uzeniny budou pyšnit razítkem kvality, a budou tak vyvýšeny nad ty české,“ uvedl český europoslanec Jan Březina. Podáním námitek se však Čechům podařilo dočasně celý proces registrace v EU přerušit. Evropská komise nyní bude zkoumat, zda je protest oprávněný.

Hlavním argumentem Čechů je to, že kabanos není tradiční specialitou, protože se vyrábí ve více zemích střední Evropy a jednotlivé receptury se liší. Pokud by tedy někdo měl právo název kabanos registrovat, byli by to podle Březiny spíše Češi. V Čechách se tradiční točený salám vyrábí od 19. století a již čtyřicet let pro něj platí technické normy.

V Polsku se salámu říká kabanosy, ne kabanos

V polském návrhu se navíc objevují chyby. V polštině se totiž používá označení kabanosy, ale v originálu žádosti o registraci a v anglické verzi se objevuje české slovo kabanos. Podle Českého svazu zpracovatelů masa není ale situace tragická a chyby v polských žádostech prý nejsou záměrné. Svaz si podle jeho ředitele Jana Katiny chce především ujasnit, zda by schválení současných polských žádostí nevadilo v případě, kdy by si čeští uzenáři chtěli požádat o svou vlastní registraci na kabanos.