Loňský rok znamenal celosvětově nejvíce nezaměstnaných v historii

Ženeva - Na rekordní maximum se v loňském roce dostala celosvětová nezaměstnanost. Bez práce se ocitlo téměř 212 milionů lidí, zlepšení se letos nečeká. Nepříliš povzbudivé údaje dnes přinesla Mezinárodní organizace práce (ILO). Organizace na základě ekonomických prognóz Mezinárodního měnového fondu (MMF) předpokládá, že nezaměstnanost zůstane na vysoké úrovni i v letošním roce. V rozvinutých zemích by se měly řady nezaměstnaných rozšířit o zhruba tři miliony lidí. V ostatních regionech by měla zaměstnanost stagnovat či pouze mírně klesat.

Počet nezaměstnaných se loni zvýšil o 34 milionů osob oproti roku 2007, tedy oproti období před začátkem světové hospodářské krize. Celosvětová míra nezaměstnanosti loni stoupla na 6,6 procenta z 5,7 procenta v roce 2007.

Nejméně lidí bez práce v Asii

Podle ILO se míra nezaměstnanosti v jednotlivých regionech výrazně liší. Pohybuje se tak od pouhých 4,4 procenta ve východní Asii po více než deset procent ve střední a jihovýchodní Evropě a Společenství nezávislých států i v Severní Americe.

Organizace upozornila, že koordinovaná opatření na podporu ekonomiky zabránila mnohem výraznější sociální a ekonomické katastrofě. Dodala nicméně, že na světě jsou stále miliony mužů a žen bez práce, podpory v nezaměstnanosti či jakékoliv funkční sociální ochrany. „Je jasné, že dnešní politickou prioritou je zabránit obnovování nezaměstnanosti,“ uvedl generální ředitel ILO Juan Somavia a dodal: „Potřebujeme, aby stejná politická rozhodnost, která zachránila banky, byla nyní použita k záchraně a tvorbě pracovních míst.“

Organizace poukázala rovněž na rostoucí počet mladých lidí bez práce. „Světový trh práce se každoročně zvětší o 45 milionů lidí. Proto se musí stimulační opatření zaměřit na tvorbu pracovních míst pro mladé muže a ženy vstupující na trh práce poprvé,“ řekl Somavia.

Výroba bot v Číně
Výroba bot v Číně