CME se blíží dohodě o koupi bulharské televize bTV

Sofia - Do závěrečné fáze jednání o koupi bulharské televize bTV za zhruba 500 milionů eur (13 miliard korun) se s globálním mediálním koncernem News Corp dostala americká společnost Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova. Agentuře Reuters informaci uvedl zdroj informovaný o jednání. Dohoda by podle zdroje ze Sofie měla být oznámena příští měsíc. Mluvčí nejsledovanější bulharské televizní stanice pouze sdělil, že společnost jedná s potenciálním kupcem. CME a činitelé News Corp v Londýně zprávu komentovat odmítli.

V Bulharsku již CME vlastní stanice TV2 a Ring. Televize bTV je první celoplošnou soukromou televizní stanicí v zemi a v prosinci měla na sledovanost 38 procent.

Minulý týden se navíc CME dohodla na prodeji svých dvou televizních stanic na Ukrajině za zhruba 300 milionů dolarů (asi 5,5 miliardy korun) se společností Harley Trading Limited, jejímž vlastníkem je ukrajinský podnikatel Igor Kolomojskyj. CME k tomu uvedla, že prodej ukrajinských televizí jí umožní zaměřit se důkladně na současné aktivity v Evropské unii a v zemích, které se k ní přibližují.

V České republice CME patří nejsledovanější komerční televize Nova a další stanice. Firma působí dále kromě Bulharska na Slovensku, v Chorvatsku, ve Slovinsku a Rumunsku. Její televizní stanice mohou sledovat desítky milionů lidí.