Slovenští dopravci budou znovu stávkovat

Bratislava – Slovenská unie autodopravců vyhlásila kvůli mýtnému systému od pondělí časově neomezenou stávku. Nelíbí se jí rozsah, v jakém je zpoplatněno používání silnic první třídy. Zároveň chce, aby vláda zastavila vybírání mýtného do konce června letošního roku. Slovenští autodopravci uvedli, že jsou připraveni znovu vyjet protestovat do ulic, pokud vláda neustoupí.

Unii autodopravců Slovenska (UNAS) se nelíbí podmínky zavedení elektronického mýtného systému. Ten vybírá poplatky za přejezd nákladních aut a autobusů po vybraných silnicích. Několikadenní protest řidičů blokoval silnice ve vybraných městech a zpomaloval dopravu na celém Slovensku. Protest skončil poté, co vláda ustoupila. Snížila pokuty, daně z motorové nafty a do konce ledna pozastavila povinnost platit mýtné na většině zpoplatněných tras.

Přepravci se ale minulý týden nechali slyšet, že změny nejsou dostatečné. Poslali proto ministrovi dopravy Ľubomíru Vážnému dopis s dalšími požadavky. Ten je podle všeho ochotný s dopravci jednat. Slovenský premiér Robert Fico připustil, že by silnice první třídy mohly být na Slovensku osvobozené od placení mýtného déle než do konce měsíce. Dopravci na těchto trasách nemusejí platit poplatky zhruba od poloviny ledna, prosadili si to po protestech ze začátku roku. Premiér ale neupřesnil, do kdy by osvobození části silnic mohlo platit.

Řidiči kamionů v minulosti požadovali například výrazné snížení počtu úseků silnic první třídy, na kterých musejí platit mýtné. Zpoplatněných je na Slovensku zhruba 2000 kilometrů vozovek. Dopravci také žádali nižší daň z motorových vozidel.

Kamiony blokují bratislavské ulice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24