Podle MMF poroste světová ekonomika rychleji, než se čekalo

Washington - Svět se vzpamatovává a Evropa s ním. Toto tvrzení, které už několik měsíců zvěstují analytici, potvrzuje i Mezinárodní měnový fond a výrazně zvyšuje odhad letošního růstu světové ekonomiky. Podle něj by měl v letošním roce dosáhnout globální růst 3,9 procenta proti odhadu 3,1 procenta z loňského října. Příští rok počítá MMF v aktualizovaném výhledu pololetní prognózy World Economic Outlook s dalším zrychlením až na 4,3 procenta.

Mezinárodní měnový fond dnes konstatoval, že oživení z globální finanční krize a světové recese je rychlejší, než se čekalo. Fond zároveň výrazně zlepšil výhled pro vyspělé země v čele s USA na 2,1 z dosavadních 1,3 procenta. Na příští rok ale MMF výhled vyspělým zemím poněkud snížil, což se týká rovněž hlavně Spojených států.

Podle MMF zažívá globální oživení rychlejší start, než se předpokládalo, v různých regionech však postupuje různými tempy. Ve většině vyspělých ekonomik zůstane růst z historického hlediska slabý a velkými problémy zde budou vysoká nezaměstnanost a rostoucí veřejné dluhy. Naopak v zemích s rozvíjejícími se tržními ekonomikami bude oživení díky většímu důrazu na domácí poptávku mnohem energičtější.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

David Marek, hlavní ekonom Patria Finance:

„Znamená to, že se světová ekonomika postupně vymaňuje z recese, nicméně stále má ještě daleko k tomu, jak se vyvíjela a rostla před finanční krizí.“

Zlepšující se situaci v Evropě potvrzují i data z Velké Británie. Přelom roku znamenal pro jednu z největších ekonomik starého kontinentu konec rok a půl trvající recese. „To číslo, ke kterému jsme dospěli, je růst o desetinu procenta. Je to zatím odhad, může se to změnit o jednu, dvě desetiny na obě strany,“ uvádí Joe Grice, hlavní ekonom britského statistického úřadu.

Británie hlásí únik z recese až dlouho po Německu

Británie je poslední z velkých evropských zemí, která se dostala z recese. Německo jakožto největší evropská ekonomika přitom ohlásilo úspěch o tři čtvrtě roku dříve. „Růst pomůže firmám, pomůže rodinám. Teď jsem přesvědčen, že to dokážeme, ale musíme zůstat obezřetní. Pořád je kolem nás spousta nejistoty, u nás i ve světě,“ zdůraznil britský ministr financí Alistair Darling.

Účet pro Velkou Británii za 18 měsíců recese je odhadován v přepočtu na zhruba 100 miliard liber a toto číslo se týká pouze ztracené produkce. O práci přišlo přes milion a čtvrt lidí.

Fond se přiklání k pokračování stimulačních balíčků

MMF doporučil, aby vlády ještě letos pokračovaly v programech stimulace ekonomiky. Upozornil však, že rostoucí vládní dluhy by již mohly začít narušovat situaci na finančních trzích.

Za hlavní riziko pro oživení označila zpráva fondu předčasný ústup centrálních bank od politiky vysoké nabídky levných peněz. Mnohé centrální banky podle fondu mohou udržovat úrokové sazby v tomto roce stále ještě na nízké úrovni, protože inflace zůstane prozatím nízká a nezaměstnanost vysoká.

Lídr celosvětového růstu - Čína

Globální růst povede i nadále Čína, které Měnový fond zvýšil odhad růstu ekonomiky na letošní rok na rovných deset procent z dosavadních devíti. Výhled na příští rok MMF ponechal beze změn na 9,7 procenta. V celé skupině rozvojových tržních ekonomik fond předpovídá letos růst o šest procent a příští rok zrychlení na 6,3 procenta.