Odboráři chtějí léčit krizi velkými zakázkami

Praha – Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) navrhuje návrat k daňové politice z roku 2008 nebo vytvoření velkých zakázek. To je podle nich východiskem z krize. Za účelem zlepšit stav ekonomiky vytvořila ČMKOS protikrizový balíček s celkem 21 návrhy. Patří do něj například větší kontrola hospodaření firem nebo rychlejší dostavba Temelína. Podle ekonomů ale tudy cesta nevede.

„Pouhým škrtáním výdajů, jak to dělá současná vláda, se ekonomika nenastartuje. Je proto třeba zejména oživit pracovní trh různými zakázkami, jako například výstavbou sociálních bytů, rekonstrukcí elektrárny Prunéřov či dostavbou třetího a čtvrtého bloku Temelína,“ řekl předseda ČMKOS Milan Štěch.

Letošní nezaměstnanost může dosáhnout až dvanácti procent. Aby byla nižší, je podle odborářů třeba zvýšit minimální mzdu nebo zavést progresivní zdanění u fyzických osob a navýšení daňové sazby u právnických osob. Nevzdávají se ani myšlenky zkráceného pracovního týdne, tedy takzvaného kurzarbeitu.

Video Reportáž Jiřího Böhma
video

Reportáž Jiřího Böhma

Ekonomové s návrhy odborářů nesouhlasí

Analytici ale taková opatření odmítají. „Já žasnu, že někdo může zahrnovat přestavbu elektráren pod protikrizová opatření. Do elektráren bude investovat společnost ČEZ, nikoliv stát,“ uvedl Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank. „Velké zakázky znamenají i velké přípravy. Nejde ani proto v nejbližší době stihnout výstavbu nové atomové elektrárny nebo rekonstrukci stávající,“ doplnil ho Petr Dufek, analytik ČSOB.

Ani se zvyšováním mzdy ekonomové nesouhlasí. Na vývoj ekonomiky to vliv mít nebude, naopak by takový zásah mohl zkomplikovat život některým podnikatelům. „Odboráři nepochopili, že úloha státu v krizi letošním rokem končí. A na co se stát nyní musí zaměřit, je, jak smazávat svoje dluhy, které právě vznikly v těch dvou minulých letech,“ komentuje situaci Sobíšek.

Jediným bodem, na kterém se odbory s ekonomy shodly, je podpora exportu. Záležet tak bude především na hospodářském vývoji Německa.