Maďarsko má šanci přijmout euro už v roce 2014

Londýn - Maďarsko možná sváže měnu s eurem v rámci mechanismu směnných kurzů ERM-II již příští rok. Společnou evropskou měnu euro by tak mohlo přijmout již v roce 2014. Dnes to ve své prognóze uvedla londýnská pobočka bankovní skupiny Bank of America - Merrill Lynch. Maďarsko by tak bylo ze zemí visegrádské čtyřky v eurozóně druhé po Slovensku.

 

„Maďarsko může být překvapivě první (ze zbylých členů EU ze střední a východní Evropy), do ERM-II by mohlo vstoupit již v roce 2011 a do eurozóny v roce 2014. Následovat budou se zpožděním Česká republika, Polsko a nakonec Rumunsko, až uvedou do pořádku své veřejné finance,“ uvedla Bank of America.

Fiskální situace Maďarska je skvělá

Analytikové banky poukázali na rozsah zotavení veřejných financí, jehož Maďarsko dosud dosáhlo. Banka již minulý týden prohlásila, že Maďarsko zaznamenalo za poslední roky i přes hlubokou krizi „masivní“ zlepšení veřejných financí a jeho fiskální situace je nyní jedna z nejlepších na světě.

Jiní analytici londýnské City však ohledně maďarských ambicí na přijetí eura tak optimističtí nejsou. Podle banky HSBC se maďarská vláda zřejmě rozhodne vstoupit do ERM-II až poté, co Budapešť oficiálně vystoupí z procedury, kterou proti němu Evropská unie stále ještě vede kvůli nadměrnému deficitu. To by naznačovalo možný vstup do ERM-II až v letech 2012 nebo 2013 a přijetí eura nejdříve v letech 2014 nebo 2015.

Obrovské problémy s deficity veřejných financí mělo Maďarsko v letech silného globálního ekonomického růstu. V roce 2006 rozpočtový deficit vystoupil nad devět procent hrubého domácího produktu a země byla nucena začít s drastickým snižováním výdajů. Schodek za loňský rok již klesl na 3,6 procenta HDP.

Česká republika by mohla podle současné vlády přijmout euro v roce 2017 nebo při výraznějším snížení veřejného schodku o rok dříve. Polsko chce snižovat rozpočtové deficity tak, aby bylo schopno přijmout evropskou měnu v roce 2015.