Pojišťovnám krize nevadí, i loni si namastily kapsy

Praha – Pojišťovny vybraly v loňském roce na pojistném 139,9 miliard korun. Oproti roku 2008 tedy rostly o 2,5 procenta. Byl to sice poloviční růst proti předchozímu období, znamená to ale, že nepodlehly vlivům hospodářské krize. Podle výkonného ředitele České asociace pojišťoven Tomáše Síkory může růst souviset s kladným očekáváním klientům. Ti věří pozitivním prognózám o vývoji domácí ekonomiky.

Zatímco ve většině rozvinutých zemích pojišťovací trh loni stagnoval, v Česku stále roste, a to hlavně díky životnímu pojištění. To posílilo o 5,1 procenta. Tento trend odborníci vítají, zároveň ale upozorňují, že většina peněz ve skutečnosti nejde na krytí zdravotních rizik.

Ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora:

„Lidé nekupují životní pojištění primárně s cílem koupit si rizikovou složku, ale kupují si především spoření.“

Video Rozhovor s Tomášem Síkorou
video

Rozhovor s Tomášem Síkorou

To, že lidé ne vždy chápou, že životní pojištění není prosté spoření, dokládají i statistiky České asociace pojišťoven. Smlouvu o životním pojištění totiž alespoň jednou vypověděla čtvrtina z klientů, co ji podepsali. A často si přitom o něco později nasmlouvali pojištění jiné.

Pojištění zdravotních rizik má v Česku ještě velký prostor

Přesto má podle odborníků pojištění zdravotních rizik v Česku ještě velký prostor. Ukazuje to i porovnání s Evropskou unií. Jak rychle ale budeme rozdíl dohánět, zaleží na více faktorech. Analýza společnosti KPMG například předpovídá, že celosvětově bude v příštích letech brzdit pojišťovnictví nová regulace, která přichází v reakci na finanční krizi.

Dynamika neživotního pojištění naopak stagnuje. Na tomto poklesu se podle Síkory z velké části podílí všechny kategorie pojištění odpovědnosti. „Více než dvouprocentní pokles objemu předepsaného pojistného u havarijního pojištění jednoznačně souvisí s všeobecným poklesem prodejů vozidel v loňském roce,“ upozornil Síkora.