Dopravní podnik Praha dostal od ÚOHS pokutu 800 000 korun

Brno/Praha - Za chyby v miliardové zakázce na úklid metra dostal Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) opět pokutu, a to ve výši 800 000 korun. Firma dle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) porušila zákon, když podmínkami tendru nedovoleně omezila počet zájemců o zakázku. Proti pokutě se může DPP odvolat k šéfovi ÚOHS.

„Dle názoru ÚOHS uvedené podmínky byly neodůvodněně omezující pouze na poskytovatele služeb úklidu ve stanicích metra. Tento postup tedy mohl významně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ oznámil předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Pokud by podnik uvedená omezení nestanovil, mohl v tendru obdržet více nabídek. „Nelze přitom vyloučit, že některá z nich mohla být výhodnější než nabídka vybraných společností CDV služby a V-Trade,“ dodal šéf ÚOHS.

DPP zrušil výběrové řízení a uzavřel smlouvu s jedním z uchazečů

Dopravní podnik vyhlásil tendr předloni. Ovšem zrušil výběrové řízení, neboť komise vyřadila nabídky všech tří uchazečů. Podnik poté uzavřel smlouvu s jedním z uchazečů, právě sdružením dvou firem CDV služby a V-Trade.

Do tendru se podle ÚOHS mohl přihlásit pouze uchazeč, jehož průměrný obrat za obdobnou činnost, jako byla ta v zakázce DPP, neklesl za poslední tři roky pod limit 20 milionů korun. Podnik také požadoval doložení toho, že zájemce o zakázku v minulosti již služby komplexního a nepřetržitého úklidu stanic podzemní hromadné dopravy poskytoval, a to minimálně po dobu 12 měsíců a v rozsahu minimálně šesti uklizených stanic.

Pokutu dopravnímu podniku udělil úřad již podruhé. Poprvé se DPP odvolal a loni v květnu rozhodnutí svých úředníků tehdejší předseda úřadu Martin Pecina zrušil. Nyní úřad rozhodl znovu a udělil totožnou pokutu. Také v tomto případě se může podnik odvolat k předsedovi úřadu.

Vstup do pražského metra
Vstup do pražského metra