Švýcaři kvůli rozhodnutí soudu znovu otevřou kauzu UBS

Ženeva/Bern - Kauza daňových úniků v obří švýcarské bance UBS bude zřejmě nově otevřena. O tomto postupu nyní uvažuje švýcarská vláda, která chce vyzvat Spojené státy k novému jednání. Švýcaři loni v srpnu podlehli tlaku Washingtonu a slíbili, že předají data o amerických klientech, u nichž mají podezření na daňové úniky. Jedna z klientek se ale proti postupu švýcarských úřadů odvolala a švýcarský soud jí dal teď za pravdu.

Švýcarská vláda bude podle ministryně spravedlnosti Eveline Widmerové-Schlumpfové rozhodnutí soudu respektovat. Soud minulý týden vynesl verdikt, kterým označil některé pasáže loňské dohody mezi USA a Švýcarskem za nezákonné. Švýcarští úředníci se podle ministryně nyní sejdou se svými kolegy z USA, aby se Spojenými státy prodiskutovali řešení situace.

USA stupňovaly tlak na UBS

Již delší dobu se Spojené státy snažily švýcarské úřady přesvědčit, aby jim pomohly s potíráním daňových úniků. Američané svůj postup zpřísnili s nástupem krize, kdy se snažili více šetřit a více hlídat úniky finančních prostředků, které mají skončit ve státní pokladně. UBS tlaku nějaký čas odolávala, Washington ale pohrozil hospodářskými sankcemi proti Švýcarsku, a tím do případu zapojil i švýcarskou vládu.

V první fázi kauzy se UBS odvolávala na přísné bankovní tajemství, které má ve Švýcarsku tradici a které bance údajně znemožňovalo americkým úřadům vyjít vstříc. Diplomaticky ale Švýcarsko svůj argument neobhájilo. Widmerová-Schlumpfová řekla, že výsledek nových jednání mezi Švýcarskem a Spojenými státy neovlivní jen budoucnost UBS, ale i stabilitu Švýcarska jako finančního centra, i hospodářskou situaci země.