Vise i MasterCard se loni dařilo, lidé hojně využívali jejich karty

Praha – V celé Evropě loni objem všech transakcí kartami Visa stoupl o 3,3 procenta na 1,3 bilionu eur. Naopak poklesla průměrná útrata na jednu kartu u obchodníků i průměrná hodnota transakce. Podle ředitele asociace Visa Europe pro rozvíjející se trhy Marka Antipofa je to paradoxně pozitivní zpráva. „Snižování průměrné hodnoty transakce znamená, že lidé začínají využívat karty i při placení mnohem nižších částek. Počet transakcí totiž roste,“ uvedl. I společnosti MasterCard se dařilo. Ta za celý rok 2009 vykázala zisk 1,46 miliardy dolarů.

Zisky vydavatelů platebních karet Visa a MasterCard v období říjen až prosinec výrazně rostly. Zisk MasterCard stoupl o 23 procent na 294 milionů dolarů, Visa vydělala 763 milionů dolarů. Zisky jí vyrostly o 33 procent. Hospodaření obou firem závisí na poplatcích, které získají od bank, když zákazníci používají jejich kreditní a debetní karty. Výkon MasterCard zaostal za výkonem Visa, protože Visa má mnohem vyšší podíl na trhu debetních karet, které spotřebitelé i nadále využívají denně na nákup nutného zboží, jako potraviny a benzin.

V minulém roce Visa zaznamenala nárůst transakcí z debetních karet o téměř jedenáct procent. Oproti tomu kreditní karty, na kterých více závisí MasterCard, stagnovaly. „Je proto mnoho důvodů, ovšem ten zásadní je, že lidé přestali nakupovat drahé věci, přestali si půjčovat peníze a ani nevyužívali peníze uložené v bance. To ale na druhou stranu pomohlo právě debetním kartám,“ vysvětluje Antipof.

Video Rozhovor s Markem Antipofem
video

Rozhovor s Markem Antipofem

Antipof: Růst jsme si udrželi díky debetním kartám

„Na pozadí ekonomické krize si myslím, že rok 2009 byl pro nás velmi dobrý. Především se nám podařilo udržet si růst a to díky debetním kartám. Ty tvoří sedmdesát procent veškerého obchodu,“ řekl Antipof. Zdůrazňuje také, že podnikání mají rozděleno mezi debetní a kreditní karty a mezi zpracovávání.

Antipof vidí velkou příležitost v tom, že v Evropě je každé deváté euro placeno Visa kartou. „Dvacet procent veškerého našeho podnikání se děje právě díky těmto platbám. Mým cílem je padesát procent,“ prozrazuje své ambiciózní plány. „Pro nás je důležité zlepšit možnost využívání plateb kartou, zlepšit bezpečnost a spolehlivost pro evropské spotřebitele,“ dodává.

I využití kreditních karet celosvětově rostlo

Objem nákupů s kartami MasterCard se celosvětově zvýšil o šest procent, v USA však klesl. Ve Spojených státech se totiž nákupy prostřednictvím kreditních karet snížily o osm procent, ve zbývajících částech světa pak stouply o devět procent.  Celkové příjmy společnosti se zvýšily na 1,3 miliardy dolarů z 1,22 miliardy před rokem. K růstu příjmů přispělo i zvýšení poplatků při použití karet o pět procent. Počet transakcí uskutečněných kartami stoupl o sedm procent na 5,9 miliardy.

Karta VISA
Karta VISA