Zájemcům o evropské dotace přišlo v prosinci na účet přes 14 miliard

Praha - Za prosinec 2009 a první týden roku 2010 dostali příjemci dotací z evropských fondů proplaceno 14,2 miliardy korun. Ve srovnání s listopadem se jedná o nárůst ve výši 25,3 procenta. V současném rozpočtovém období tak zatím dostali žadatelé o dotace na své účty celkem 70,2 miliardy korun. Česko může v aktuálním rozpočtovém období získat z Bruselu až 26,7 miliardy eur, což je v závislosti na kurzu kolem 700 miliard korun.

K 7. lednu se objem schválených projektů zvýšil přibližně o deset miliard korun na 255,3 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že příprava a uskutečnění projektů by podle ministerstva pro místní rozvoj neměly překročit dva roky, měly mít jednotlivé operační programy v prosinci 2009 ideálně proplaceno kolem 15 procent peněz na období 2007-2013. K 7. lednu toto kritérium podle nejnovější monitorovací zprávy ale splňovaly jen tři ze 17 sledovaných operačních programů. Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška tento stav přisuzuje pomalejšímu získávání dotací před rokem 2009.

Daniel Braun, Národní orgán pro koordinaci (NOK)

„Nejvíce peněz šlo do velkých infrastrukturních projektů, zejména v dopravě, ale i v životním prostředí. Velká část šla i na podporu podnikatelům a dílčí regionální projekty.“

Video Čerpání z evropských fondů
video

Čerpání z evropských fondů

„Do konce února máme předložit vládě balíček legislativních opatření, který bude mít za cíl zjednodušit a zrychlit čerpání,“ uvedl Vondruška. Materiál nyní čeká připomínkování jednotlivých ministerstev. Podle šéfa MMR navíc jeho resort v březnu pravděpodobně navrhne přesun peněz mezi jednotlivými operačními programy.

Pozornost se zaměří na „silné projekty“

Programy, které jsou v čerpání dotací méně úspěšné, tak možná budou muset přenechat část svých peněz jiným prioritám. Tento přesun ale bude muset ještě schválit Evropská komise. Resort místního rozvoje podle náměstka Martina Plachého již určil programy, které se nacházejí v „pásmu ohrožení“. O částce, která by se takto přesunula, je prý ale ještě předčasné mluvit.

Peníze se podle Vondrušky můžou přesunout z programů týkajících se například vzdělávání ve prospěch programů financujících „tvrdé“ projekty, například ve výstavbě dopravní infrastruktury. MMR se chce také pustit do rozboru skutečných dopadů dotací na zmírňování rozdílů mezi méně rozvinutými regiony.

Projekty si ale většinou žadatelé musí spolufinancovat, což může být pro některé problém. „V souvislosti s krizí a s nižší ochotou bank dávat úvěry připravujeme nástroje, které by měly podnikatelům ulehčit i pro malé subjekty,“ dodal Daniel Braun z Národního orgánu pro koordinaci (NOK).

Řídící orgány jednotlivých operačních programů přijaly za prosinec a začátek ledna 677 žádostí o dotace, což je meziměsíčně o 2,2 procenta více. Celkově k 7. lednu žadatelé předložili ke schválení 30 766 žádostí o podporu v celkové výši 763,6 miliardy korun. Z celkového počtu předložených žádostí jich byla dosud vyřazena přibližně třetina.

Z evropských fondů Česko dostalo o 42 miliard víc, než do nich vložilo

Podle ministerstva financí loni Česká republika získala z rozpočtu EU o 42,3 miliardy korun více, než do něj odvedla. Od vstupu Česka do EU jde o nejlepší výsledek. Za výrazným nárůstem stojí zejména rostoucí čerpání ČR z rozpočtu EU, zatímco odvody ČR do evropského rozpočtu se zvyšují mírným tempem.