Inspekce zatrhla prodej přípravku na podporu potence

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej přípravku Golden Erect na podporu erekce. Nizozemský výrobek obsahuje malajský ženšen, jehož použití v potravinách dosud Evropská komise neschválila. Informovala o tom mluvčí inspekce Martina Šmídtová. Přípravek do Česka dovezla společnost VaV trading company. Jediným odběratelem byla firma ODK - Magnum provozující internetové obchody s doplňky stravy. Z celkem 500 dovezených balení po osmi kapslích jich bylo prodáno 380, zbytek dovozce stáhl.  

Přípravek může ohrozit zdraví spotřebitele

„Ve složení výrobku byla uvedena mimo jiné bylina Tongat Ali, což je jiný název pro rostlinu Eurycoma longifolia neboli malajský ženšen. Tato rostlina patří mezi takzvané potraviny nového typu a její použití nebylo dosud schváleno. Podle hodnocení ministerstva zdravotnictví přípravek ohrožuje zdraví konečného spotřebitele,“ řekla Šmídtová.

Potravinami nového typu se myslí potraviny získané z exotických rostlin či živočichů, které se v ČR dříve nekonzumovaly, nebo suroviny, které byly vyrobeny za použití netradičních výrobních technologií. Každá taková potravina musí být nejprve schválena Evropskou komisí. V rámci schvalovacího procesu odborníci posuzují, zda je uvedená potravina bezpečná či jaký vliv by případně mohla mít na výživu člověka.