I když dotačních programů pro paneláky nabízí ministerstvo víc, financování Státního fondu rozvoje bydlení zatím není vyřešeno. Podle zprávy MMR z 12. ledna čeká v Česku na rekonstrukci více než 1,4 milionu bytů. Na 600 000 z nich se nachází v panelových domech, dalších 800 000 bytů je v nepanelových budovách. S pomocí úrokových dotací Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) bylo od roku 2001 opraveno zatím 340 000 bytových jednotek. V panelácích přitom bydlí zhruba třetina Čechů.
Státní fond rozvoje bydlení poskytl od roku 2001 na úrokové dotace v rámci programu Panel celkem 12,5 miliardy korun. Do roku 2009 pomáhal program jen rekonstrukcím panelových domů, od loňska můžou dotace z programu se změněným názvem Nový panel směřovat i na opravy nepanelových budov.
Česká republika a její obyvatelé celkem disponují zhruba 4,4 miliony bytů, přičemž tento počet zahrnuje 1,2 milionu bytových jednotek panelových domů a milion v nepanelových. „Rekonstrukce panelových domů je nutná, souvisí s jejich konstrukcí, která obsahuje různé vady a nedokonalosti,“ zdůraznila vrchní ředitelka sekce politiky bydlení z ministerstva pro místní rozvoj Milena Brožová.

Milena Brožová a Vít Vaníček ve Studiu 6
Paneláky v havarijním stavu by se už v Česku vyskytovat neměly
Plánovaná životnost domů byla dříve uváděna na 30 až 40 let. Aktuální stav panelových domů však podle Víta Vaníčka, předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev, není havarijní, jelikož vytypované domy byly již dávno opraveny.
Dotace na zateplování nabízí v Česku také program Zelená úsporám. Státní fond životního prostředí v něm českým domácnostem nabízí dotace na zateplování a výměnu topení na fosilní paliva za šetrnější.
