Do porcelánky se vrátili zaměstnanci

Karlovy Vary – Firma Thun 1794, která koupila většinu závodů zkrachovalého Karlovarského porcelánu, hospodařila od loňského května, kdy obnovila výrobu, do konce prosince se ziskem. Do černých čísel se Thun 1794 dostal po dvou měsících od obnovení výroby a firmě se podařilo rovněž navázat spolupráci s většinou původních zákazníků. Před rokem dostali všichni zaměstnanci Karlovarského porcelánu výpověď. Firma neměla na výplaty. Nyní se už do práce vrátila polovina bývalých zaměstnanců.

Nejvíce zboží, kolem 46 procent, prodala porcelánka na tuzemském trhu. Na východ, především pak do Ruska, putovalo kolem 36 procent z celkové produkce. Firma Thun 1794 hned po převzetí závodů v Nové Roli, Klášterci, Lesové a ve Staré Roli investovala do modernizace a zefektivnění výroby na 28,7 milionu korun. „Letos počítáme s investicemi přes 15,6 milionu korun,“ řekl jednatel Thun 1794 Michal Bíman.

Thun 1794 zaměstnává v současnosti kolem 683 lidí. Ve většině případů jsou to bývalí zaměstnanci Karlovarského porcelánu. Před svým krachem zaměstnával Karlovarský porcelán kolem 1 165 lidí. „Na tohle číslo se už patrně nikdy nedostaneme. Pokud se nám ale bude dařit, ještě nějaké lidi přijmeme,“ dodal Bíman.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny