Řecko táhne euro ke dnu

Londýn – Euro se dnes propadlo na více než šestiměsíční minimum vůči dolaru kvůli přetrvávajícím obavám ohledně stavu veřejných financí v některých menších zemích eurozóny, například v Řecku a v Portugalsku. Během dne se propadlo až na 1,3938 dolarů, tedy na nejnižší úroveň od poloviny července. Na finančních trzích to vyvolalo obavy.

Řecko se dostalo do těžkých potíží se zadlužením na konci loňského roku, kdy mu všechny tři hlavní světové ratingové agentury kvůli vysokým rozpočtovým deficitům snížily úvěrová hodnocení. To na finančních trzích vyvolalo obavy z platební neschopnosti země a v Evropské unii strach z poškození pozice eura.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes varovala, že podrobí revizi fiskální plány Portugalska a podle výsledku se rozhodne, zda rating Portugalsku nechá, nebo sníží. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle upozornil, že některé země eurozóny jsou příliš slabé a představují značné riziko pro celý blok.

„Je zjevné, že obavy nemizí,“ řekl k situaci na devizovém trhu analytik Matthew Strauss ze společnosti RBC Cupital Markets. „Vypadá to, že trh je ochoten stlačit kurz eura vůči dolaru ještě níže,“ dodal.