Bernanke zůstáva v čele centrální banky USA

Washington - Současný šéf americké centrální banky Ben Bernanke stane v jejím čele i ve druhém funkčním období. Americký Senát dnes schválil jeho nominaci. Současné funkční období Bernankemu končí v neděli. Očekává se, že dnešní rozhodnutí senátorů bude dobrou zprávou pro finanční trhy. Projednávání Bernankeho nominace v Senátu nicméně nebylo tak hladké, jak se původně předpokládalo. Proti jejímu schválení byla část senátorů z obou stran politického spektra, jež kritizovala roli centrální banky v době finanční krize a pokusila se hlasování zablokovat.

„Bernanke si hrál, zatímco naše trhy hořely,“ řekl například republikánský senátor Richard Shelby. Stejně jako dalším odpůrcům dalšího funkčního období současného šéfa Feda mu vadí zejména to, že centrální banka nepředvídala krizi a nezvládla regulaci bankovního sektoru. Ve stočlenném Senátu tak byla potřeba většina nejméně 60 hlasů, aby se odvrátilo nebezpečí obstrukcí, jež by volbu znemožnily. Bernankemu se nakonec podařilo tuto procedurální překážku překonat, když získal 77 hlasů. V závěrečném hlasování pak obdržel 70 hlasů.

Bernankeho jmenoval do funkce předchozí republikánský prezident George W. Bush. Současný prezident Barack Obama jej pak jmenoval na další období loni v červnu. V prosinci získal Bernanke podporu v bankovním výboru Senátu. Bernankeho, který se těší pověsti člověka, jemuž se podařilo zabránit hluboké ekonomické krizi, vyhlásil časopis Time osobností roku 2009.

Šestapadesátiletý Bernanke i Fed se ale loni stali hromosvodem hněvu veřejnosti a kongresmanů nad excesy ve finančním sektoru a nákladnými vládními sanacemi investiční banky Bear Stearns a pojišťovny AIG a nad mohutnou vládní podporou největších amerických bank během hluboké finanční krize. Řada kongresmanů, republikánů i demokratů, Bernankovi vyčítá spolupodílnictví na laxní finanční regulaci, preferování zájmů Wall Street před zájmy obyčejných lidí a podíl na krocích vedoucích k finančnímu kolapsu.

Celý Fed je nyní pod drobnohledem Kongresu, v němž se právě rodí zákon o auditování politiky centrální banky. Fed by také podle projednávaných návrhů měl přijít o některé své pravomoci v bankovním dohledu.

Americká centrální banka FED
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24