V prosinci však byly meziročně nižší tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách, a to o 0,2 procenta. Naopak tržby z přímého vývozu se zvýšily o 3,9 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně vyšší o 12,5 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 16,9 procenta.
analytik ČSOB Petr Dufek
„Průmysl se v prosinci poprvé dostává nad nulu. Po očištění o vliv vyššího počtu pracovních dnů je však stále ještě v mínusu.“

Rozhovor s Janem Burešem
Rozhovor s Janem Burešem
eko:29.1.2010
Průmysl v prosinci rostl
Úřad zároveň upozornil, že loňský prosinec měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den více. „Odhadujeme proto, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 0,4 procenta,“ uvedl ČSÚ.
Loni v prosinci se v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně snížil o 12,9 procenta evidenční počet zaměstnanců, průměrná mzda v těchto podnicích pak vzrostla o 10,7 procenta.
Za oživením stál mimo jiné růst zakázek
Hodnota zakázek byla pozitivní. Meziročně jich přibylo 12,5 procenta. Zájem ze zahraničí byl ještě o něco vyšší.
Jiří Šimek, analytik ze společnosti Citfin
„Za tím růstem je samozřejmě jednak nízká srovnávací základna z loňského roku, kdy se průmysl výrazně propadal, jednak je to oživení v Evropě.“
Prognózy analytiků jsou do budoucna příznivější
Podle analytika ČSOB Petra Dufka se situace v průmyslu stabilizovala a také výroba se díky rostoucím zahraničním zakázkám začíná vracet k normálu: „Další měsíce budou už ve znamení černých čísel. I když zakázek je více, na zaměstnanosti se to zatím ještě neprojevuje.“
I Šimek tuto prognózu potvrzuje. „V dalších měsících se dá očekávat, že ten průmysl nadále poroste, protože se bude srovnávat s kritickými měsíci na začátku loňského průymslu, kdy se propadal o více než 20 procent,“ uvádí analytik.
Komplikace může ale podle analytiků přinést automobilový průmysl. Šrotovacích prémií v Evropě, které ho držely v době krize nad vodou, se už totiž letos nedočká.