Průmysl v prosinci poprvé od září 2008 rostl

Praha - Podle průběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni v prosinci poprvé od předloňského září meziročně zvýšila tuzemská průmyslová produkce, konkrétně šlo o 2,1 procenta. Toto oživení předčilo očekávání analytiků, kteří očekávali růst maximálně do dvou procent. Průmyslová produkce přitom ještě v listopadu podle revidovaných údajů meziročně klesla o 0,1 procenta po říjnovém poklesu o 7,2 procenta.

V prosinci však byly meziročně nižší tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách, a to o 0,2 procenta. Naopak tržby z přímého vývozu se zvýšily o 3,9 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně vyšší o 12,5 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 16,9 procenta.

analytik ČSOB Petr Dufek

„Průmysl se v prosinci poprvé dostává nad nulu. Po očištění o vliv vyššího počtu pracovních dnů je však stále ještě v mínusu.“

Video Rozhovor s Janem Burešem
video

Rozhovor s Janem Burešem

Rozhovor s Janem Burešem

eko:29.1.2010

Průmysl v prosinci rostl

Úřad zároveň upozornil, že loňský prosinec měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den více. „Odhadujeme proto, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 0,4 procenta,“ uvedl ČSÚ.

Loni v prosinci se v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně snížil o 12,9 procenta evidenční počet zaměstnanců, průměrná mzda v těchto podnicích pak vzrostla o 10,7 procenta.

Za oživením stál mimo jiné růst zakázek

Hodnota zakázek byla pozitivní. Meziročně jich přibylo 12,5 procenta. Zájem ze zahraničí byl ještě o něco vyšší.

Jiří Šimek, analytik ze společnosti Citfin

„Za tím růstem je samozřejmě jednak nízká srovnávací základna z loňského roku, kdy se průmysl výrazně propadal, jednak je to oživení v Evropě.“

Prognózy analytiků jsou do budoucna příznivější

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se situace v průmyslu stabilizovala a také výroba se díky rostoucím zahraničním zakázkám začíná vracet k normálu: „Další měsíce budou už ve znamení černých čísel. I když zakázek je více, na zaměstnanosti se to zatím ještě neprojevuje.“

I Šimek tuto prognózu potvrzuje. „V dalších měsících se dá očekávat, že ten průmysl nadále poroste, protože se bude srovnávat s kritickými měsíci na začátku loňského průymslu, kdy se propadal o více než 20 procent,“ uvádí analytik.

Komplikace může ale podle analytiků přinést automobilový průmysl. Šrotovacích prémií v Evropě, které ho držely v době krize nad vodou, se už totiž letos nedočká.