Analytici se radují nad probouzením americké ekonomiky

Washington – Hrubý domácí produkt Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí stoupl o 5,7 procenta, tedy nejprudším tempem za více než šest let. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Analytici počítali s nárůstem o 4,6 procenta. Údaje jsou podle agentury AP doposud nejsilnějším důkazem, že hospodářská recese v USA skončila. Návrh ekonomiky k udržitelnému růstu zůstává jedním z klíčových problémů, kterým čelí americký prezident Barack Obama.

Americká ekonomika stoupala dvě čtvrtletí za sebou poté, co se v předchozích čtyřech čtvrtletích snižovala. Hospodářský růst byl nicméně v závěru roku podpořen obnovováním zásob, což je pouze přechodný trend.

Analytici se radují nad skvělou zprávou

„Senzace, je to skvělé číslo,“ řekl k údajům o vývoji ekonomiky analytik Jack Ablin ze společnosti Hartus Private Bank. Dodal, že čtvrtletní údaje jsou příznivým signálem pro další vývoj americké ekonomiky v období, kdy vyprší příznivé důsledky vládních stimulačních opatření.  

Spotřebitelská důvěra v průběhu roku oživila, a to mimo jiné díky vládnímu programu šrotovného. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě Spojených států obvykle podílí zhruba 70 procenty.