Telefónica: Eurotel dominantního postavení na trhu nezneužil

Brno - Telefónica O2 jako nástupce mobilního operátora Eurotel se dále snaží prokázat, že Eurotel v letech 2000 a 2001 nezneužil dominance na trhu. Dnes uspěla u Nejvyššího správního soudu, který vrátil před Krajský soud v Brně její žádost na zastavení dotyčného správního řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad v řízení již dvakrát porušení zákona Eurotelem potvrdil, naposledy loni v srpnu. I proti loňskému srpnovému prvostupňovému výroku ÚOHS se ale firma odvolala k předsedovi úřadu Petru Rafajovi.

Podle ÚOHS Eurotel v letech 2000 a 2001 porušil zákon, když předražoval hovory do tehdejší sítě Oskar. Eurotel proto dostal již v roce 2002 od ÚOHS za zneužití dominantního postavení pokutu 48 milionů korun. Tu ale v roce 2007 zrušil Ústavní soud. Loni ÚOHS v dalším prvostupňovém rozhodnutí dospěl ke stejnému závěru jako před osmi lety. Pokutu ale uložit znovu nemohl, neboť uplynuly lhůty pro uložení sankce.

Telefónica se v minulých letech u soudu domáhala zastavení správního řízení, v němž původně padla pokuta 48 milionů korun a v němž ÚOHS rozhodl o porušení zákona Eurotelem. Loni v červnu firmě Krajský soud v Brně nevyhověl. Nejvyšší správní soud dnes ale loňský rozsudek brněnského soudu zrušil a vrátil mu věc k dalšímu jednání.

Eurotel zdražoval ceny volání do sítě Oskar

Eurotel spolu s RadioMobilem, který provozoval síť Paegas (dnešní T-Mobile), účtoval v letech 2000 a 2001 zákazníkům vyšší ceny za volání do sítě Oskar operátora Český mobil. Rozdíl činil v ceně za minutu volání jednu až deset korun v závislosti na tarifu. Český mobil podle dřívějšího názoru antimonopolního úřadu kvůli jednání obou konkurentů nezískal takový počet nových zákazníků jako při rovné soutěži. Eurotel původně uloženou pokutu 48 milionů korun zaplatil v roce 2005.

Telefónica 02
Telefónica 02