Americké úřady nechaly zavřít dalších šest bank

Los Angeles - Americké úřady nechaly zavřít dalších šest menších bank. Od začátku roku tak počet zkrachovalých finančních ústavů v USA vystoupil na 15. Banky, které se nedokázaly vypořádat s dopady finanční krize, budou převzaty jinými bankami. Transakce bude jako v jiných takových případech hotova přes víkend a klienti původní banky se v pondělí stanou zákazníky banky nástupnické. Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) uvedla, že činnost musely ukončit finanční ústavy First Regional Bank z Los Angeles, Florida Community Bank ze státu Florida, First National Bank z Georgie, American Marine Bank z Washingtonu, Marshall Bank z Minnesoty a Community Bank & Trust z Georgie.

FDIC v USA odškodňuje klienty zkrachovalých bank. Úřad už dříve uvedl, že počet krachů by měl kulminovat v letošním roce. Loni v USA zkrachovalo 140 bank, o rok dříve jen 25 a v roce 2007 dokonce jen tři.

Aktiva v objemu 2,17 miliardy dolarů, tedy zhruba 41 miliard Kč, a vklady v objemu 1,87 miliardy dolarů, jimiž disponuje First Regional Bank, koupí ústav First-Citizens Bank & Trust Co z Raleigh ve státě Severní Karolína. First Regional Bank má osm poboček, které se v pondělí otevřou už jako pobočky First-Citizens Bank.

Vklady a aktiva banky Community Bank & Trust převezme banka SCBT N.A. z Jižní Karolíny. Community Bank má 36 poboček, které se otevřou jako pobočky SCBT, činnost ale budou nadále vykazovat pod svým původním jménem. Podobně pobočky Florida Community Bank převezme banka Premier American Bank, nicméně pobočky si v rámci nástupnické banky udrží svůj původní název.

Pobočky banky First National převezme banka Community & Southern Bank. Oba ústavy jsou z města Carrollton v Georgii. Aktiva a vklady banky American Marine Bank převezme Columbia State Bank z Tacomy ve státě Washington. Ústav United Valley Bank ze Severní Dakoty pak získá majetek a závazky banky Marshall Bank.

Regulační úřady už dříve uvedly, že bankovní sektor se bude z krize vzpamatovávat déle než celá ekonomika. FDIC předpokládá, že v letech 2009 až 2013 bude muset v souvislosti s krachy bank vyplatit zhruba 100 miliard dolarů.