Slovenští dopravci už zase blokují silnice

Bratislava - Nákladní dopravci na Slovensku dnes blokovali silnice u Bánské Bystrice, Prešova, Trnavy, ale i na hraničním přechodu v Trstěné. Naopak v Bratislavě protest nezačal, u Košic a Trenčína zase řidiči kamionů silnici na výzvu policie opustili. Po necelém měsíci tak opět protestují proti elektronickému výběru mýtného. Po vládě požadují, aby snížila počet zpoplatněných silnic první třídy. Protestující řidiči se dostávají do problémů s policií, která jim uděluje pokuty a snaží se je dostat ze silnice.

Slovenská policie zatýkala stávkující dopravce

Slovenská policie dnes zadržela několik účastníků protestu proti elektronickému výběru mýtného. Policie potvrdila, že protestující předvolala, později je ale zase propustila. V Ružomberku na hlavním tahu do Liptovského Mikuláše těsně před zásahem policie bylo do protestu zapojeno asi 30 kamionů. Částečně blokovaly silnici tak, aby mohly projet osobní vozidla a autobusy. „Stáli jsme před auty, najednou nás obklíčilo asi 20 policajtů a naházeli nás do aut,“ popisuje jeden ze zadržených Miroslav Bielený.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Podle dopravců ze vznikající Unie autodopravců Slovenska (UNAS) byly dnešní protesty legální, protože dopravci využívali svého ústavního práva na stávku. Premiér Fico nicméně dopravce před blokováním silnic varoval a tvrdil, že takovým protestem poruší zákon. „Očekávám od policie, že v případě hrubého porušení dopravních předpisů budou zasahovat,“ řekl televizi TA3. Policie už dříve uvedla, že pokud dopravci ohrozí bezpečnost a plynulost provozu, bude situaci řešit.

Řidiči požadují snížení počtu zpoplatněných silnic

„Cílem stávky není omezovat dopravu lidí do práce a za rodinou. Nebudeme vás omezovat, ale musíme reagovat na neúnosné zhoršení podmínek,“ argumentoval zástupce unie Jaroslav Polaček. „Silnice neopustíme, dokud nebude splněn náš základní požadavek - snížení rozsahu zpoplatněných silnic,“ dodal.

Výběr mýtného na silnicích první třídy je v současnosti na Slovensku pozastaven, protože vláda po prvních protestech přistoupila k ústupkům. V únoru se ale výběr mýtného má obnovit. Elektronický systém výběru mýtného, které se vztahuje na vozidla s hmotností nad 3,5 tuny, Slováci spustili od začátku letošního roku.

Slovenští řidiči protestují proti mýtnému
Slovenští řidiči protestují proti mýtnému
Více fotek
  • Slovenští řidiči protestují proti mýtnému autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1352/135136.jpg
  • Dopravní komplikace autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1371/137081.jpg