ODS jde do voleb vyzbrojena radami erudovaných ekonomů

Praha – Občanští demokraté představují novou sedmičlennou ekonomickou skupinu odborníků pro ODS, tedy ESO. Jde o skupinu, která naváže na vládní projekt Národní ekonomické rady vlády, která chystala podobné analýzy už pro předchozí vládu Mirka Topolánka. ODS chce se skupinou jako s nezávislými odborníky konzultovat stranický program. Mirek Topolánek, předseda strany, dnes uvedl, že skupina bude hájit národní zájem a ODS se zavázala řídit jejími radami. Topolánek taktéž slíbil, že pokud bude vládnout jeho strana, Česku státní bankrot nehrozí. Doporučení odborníků se má projevit ve finální verzi dokumentu Vize 2020. Tu se chystá ODS představit 20. února.

Předseda strany ODS dnes také obvinil hlavní soupeře strany, tedy ČSSD, že lidem lžou. Česká republika se podle něj nachází v situaci, kdy není možné zvyšovat výdaje, jak to právě sociální demokraté dělají. Občanští demokraté jsou naopak podle Topolánka ochotni říkat lidem pravdu do očí a založením skupiny ESO chtějí demonstrovat, že má strana podporu odborníků.

Mirek Topolánek, předseda strany ODS

„ČR stojí na křižovatce, a dokonce i noviny o tom píšou. Buď zvítězí odpovědná, odvážná, racionální politika, nebo zvítězí neodpovědnost, populismus a demagogie. Buď zvítězí ti, kteří slibují, že sníží přebujelé veřejné výdaje, nebo ti, kteří naopak slibují jejich zvyšování, a pak nás čeká státní bankrot. Tak jednoduché to je a vše ostatní je daleko méně podstatné. Proto ODS založila ESO.“

Video Reportáž Davida Borka
video

Reportáž Davida Borka

Reportáž Davida Borka

1.2.2010 E

ODS k ekonomické poradní skupině strany

Rozhovor s Jindřichem Šídlem, analytikem ČT


Pozvání k účasti ve skupině odborníků přijali Lubomír Lízal, Michal Mejstřík, Jan Procházka, Jiří Schwarz, Josef Šíma, Petr Zahradník a Miroslav Zámečník. Stálými hosty jsou Martin Kocourek, Petr Nečas a Rostislav Senjuk.

Členové ESA mají za úkol vymyslet, jak si poradit s krizí a jak zastavit zadlužování státu. „Hovoříme zde o reformě financí, hovoříme zde o využívání fondů Evropské unie, hovoříme o přípravě pro vstup do eurozóny,“ navrhuje dílčí řešení Petr Zahradník, ekonom České spořitelny.

Sociální demokraté poukazují na to, že monopol na experty nemá jen ODS. ČSSD má svou odbornou komisi už od roku 1990. Jedna věc je ale dávat politikům doporučení, druhá věc schopnost nebo ochota politiků taková doporučení prosadit. Takové dilema provázelo i NERV nebo Bezděkovu komisi, která měla navrhnout důchodovou reformu. Podle Pavla Sobíška, ekonoma z Unicreditu, je hlavním důvodem to, že mají české vlády slabou většinu a na zásadnější rozhodnutí tak nemají sílu.

ODS se potřebuje jasně ekonomicky vymezit

Strana ODS takto jedná, protože potřebuje nový poradní orgán, aby jí pomohl sestavit ekonomické plány, se kterými půjde do voleb. Jejím hlavním tématem v letošní kampani totiž bude zodpovědnost vůči státním financím. ODS se bude představovat jako strana, která dokáže vrátit státní finance pod kontrolu, a bude se zaštiťovat právě jmény erudovaných odborníků ze skupiny ESO.

Občanští demokraté to ale budou mít ve volbách velice složité. Musí totiž voličům říkat, že se musí chvíli šetřit. Naopak ČSSD sliby nešetří. Ukazují na premiéra Jana Fischera a ministra financí Eduarda Janotu s tím, že lidem nepřejí jejich peníze, které si ale zaslouží.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek