Neoprávněné používání označení BIO přijde obchodníky draho

Praha – Vláda dnes schválila sněmovní návrh novely zákona o ekologickém zemědělství. Novela má zavést až milionové pokuty za neoprávněné užívání označení bio či eko. Nová právní úprava také změní systém poplatků za registraci. Nově by za ni měli platit podnikatelé, kteří žádají o výjimku z ekologického zemědělství.

Návrh počítá se zavedením velkého množství pokut za nedodržení pravidel ekozemědělství. Až jeden milion korun zaplatí právnické osoby, které použijí na obalu výrobku nápis eko či bio, i když výrobek nebyl vyroben podle ekopravidel Evropské unie. Pokud takto označí svůj výrobek fyzická osoba, může jí být uložena pokuta až 250 tisíc korun. Postih bude zemědělcům hrozit i v případě, že zřetelně nerozdělí svůj podnik na ekologický a neekologický chov.

Bude-li novela schválena i Parlamentem a prezidentem, změní se i systém kontroly ekozemědělců. Na vše bude dohlížet Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Ministerstvo zemědělství již nemá na dozor dostatečný počet zaměstnanců.

Video Brífink vlády o očkování a misi v Afghánistánu
video

Brífink vlády o očkování a misi v Afghánistánu