Merkelová chce získat kradené údaje o majitelích kont ve Švýcarsku

Berlín – Německo se dostalo do sporu se Švýcarskem kvůli daním. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes potvrdila, že Berlín chce koupit údaje o německých majitelích bankovních kont ve Švýcarsku. Mohla by totiž mezi nimi být i data o lidech podezřelých z daňových úniků. Německo chce údaje koupit i přesto, že jsou informace kradené. Ministerstvo financí radí daňovým poplatníkům s černým svědomím, aby se udali sami.

Taková situace už jednou v Německu nastala a pomohla odhalit několik daňových podvodníků, kteří měli konta v Lichtenštejnsku. Tenkrát za údaje Berlín zaplatil 5 milionů eur. Kauza již ale připravila o místo několik vysoce postavených úředníků. Švýcarsko nyní, stejně jako tehdy Lichtenštejnsko, proti postupu německých úřadů protestuje.

Merkelová je ochotná za informace zaplatit 2,5 millionu eur

Video Merkelová je ochotná za informace o majitelích kont ve Švýcarsku zaplatit 2,5 millionu eur
video

Merkelová je ochotná za informace o majitelích kont ve Švýcarsku zaplatit 2,5 millionu eur

Merkelová chce učinit vše, aby získala údaje až o jednom a půl tisíci německých občanů, kteří ve Švýcarsku před finančními úřady ukryli milionové sumy. Informátor si tato data cení na 2,5 milionu eur. Námitky, které vůči takovému postupu zazněly z Křesťanskodemokratické unie (CDU) i ze Švýcarska, Merkelová odmítla. Německá státní kasa by se totiž mohla díky získaným informacím na daňových doplatcích obohatit až o 100 milionů eur.

Ministr zahraničí Německa Guido Westerwelle vyzval sousední zemi, aby v boji proti daňovým únikům spolupracovala s Evropskou unií. Švýcarský ministr hospodářství Hans-Rudolf Merz však prohlásil, že nabytí kradených dat je ilegální a porušuje práva klientů švýcarských bank. Navíc by prý ilegálně získaná data stejně neobstála u soudu. Švýcarsko Berlín varovalo, že získání dat by mohlo otřást vztahy mezi oběma zeměmi.

Credit Suisse
Credit Suisse