Protest slovenských dopravců (zatím) končí

Bratislava - Protest slovenských dopravců proti mýtnému systému alespoň pro tuto chvíli skončil. Kamiony dopoledne odjely i z posledních míst, která ještě částečně blokovaly, včetně hlavního tahu u Ružomberku. Nespokojení dopravci se totiž bojí, že by proti nim mohly zasáhnout jednotky rychlého nasazení. Zástupce Unie autodopravců Slovenska (UNAS), organizátora protestů autodopravců, Jaroslav Polaček ale zároveň řekl, že dopravci se na dalším postupu dohodnou na odpolední demonstraci, která bude před Úřadem vlády v Bratislavě.

Policie už ráno zastavila několik kamionů na cestě do Bratislavy na odpočívadle před městem a dál je nepustila. Nespokojení dopravci dnes začali ukončovat protestní blokády silnic na dalších místech. Vozidla odjížděla z Banské Bystrice a protest se ráno chýlil ke konci v Košicích, dopoledne skončil i v Trnavě. Řidiči kamionů jako poslední blokovali silnici u Ružomberku.

Dopravci se obávali zásahu maskovaných policistů

Video Další protest slovenských dopravců
video

Další protest slovenských dopravců

„Už se to rozpadlo, byl hlášený zásah maskovaných policistů,“ uvedl hlavní koordinátor, který nechtěl být jmenován. Informaci prý přišla řidičům kamionů sdělit policie. „Vůbec jsem s takovým zásahem nepočítal,“ dodal. Silniční tah u Ružomberku byl přitom posledním místem, kde dopravci blokádou silnice vyjadřovali nespokojenost s počtem zpoplatněných silnic první třídy.

Poprvé se kvůli novému systému mýta šoféři kamionů ozvali už na začátku ledna. Tehdy premiér Fico na volání dopravců příliš neslyšel. Šlo podle něj o nereprezentativní skupinu a její zástupce proto nepřijal. Ještě ten den ale přišel s ústupky. Do konce ledna začala platit nulová sazba na cestách první třídy a změna systému placení poplatků. Do konce ledna tak panovalo dočasné příměří. Nyní se autodopravci ozvali znovu a zasáhla proti nim policie.

Olga Baková, zpravodajka ČT

„Policie třeba v Ružomberku je legitimovala, brala občanské průkazy, zapisovala si je, pak je vrátila, ale pod hrozbou, že když se nestáhnou, tak je budou pokutovat.“

Řidiči zablokovali i silnice v Bánské Bystrici, Liptovském Mikuláši nebo na východě Slovenska. Vždy v jednom nebo dvou pruzích tak, aby dopravu jen výrazně zpomalili. Policie jim dávala pokuty i odebírala řidičské průkazy, čtyři z dopravců skončili na služebně. Premiér Fico vidí za jednáním řidičů akci opozice: „My tento protest vnímáme jako absolutně zpolitizovaný.“

Podle Polačka asi 20 kamionů zůstalo stát na odpočívadle Triblavina u Bratislavy. Policie jim už v pondělí večer nedovolila pokračovat v cestě do slovenské metropole. Další postup si dopravci chtějí domluvit na demonstraci před slovenským Úřadem vlády, kde se chtějí sejít v 15:00.