České i zahraniční špičky maloobchodu hledají cestu z krize

Praha – V úterý byl zahájen dvoudenní Retail Summit 2010, na kterém se mají setkat špičky českého maloobchodního trhu. Počátek konference se nesl ve znamení ekonomické situace v ČR obecně, kterou přiblížil makroekonom Tomáš Sedláček, někdejší člen NERVu. Později se diskuze překlopila do maloobchodního sektoru. Na summitu vystoupili například Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, či prezident společnosti EuroCommerce Rainhardt Freiherr von Leoprechting.

Zatímco na finančních, realitních a průmyslových trzích se už dopady globální krize projevily celkem výrazně, krize v maloobchodu teprve nabírá obrátky. Přípravy konference proto směřovaly k jasnému cíli, jak se odlepit ode dna. „Vzniká jistá rezervovanost vůči okamžitým výdajům. Každý počítá s tím, že může být ještě hůř,“ uvádí hlavní důvody poklesu tržeb Zdeněk Skála ze společnosti Incoma. 

Od 1. ledna navíc vstoupil v platnost zákon, který upravuje vztahy mezi prvovýrobci a dodavateli. Jeho cílem je omezení nekalých praktik obchodních řetězců a možnost pokutovat je až 10 miliony.

Video Vstup Veroniky Markové
video

Vstup Veroniky Markové

Vstup Veroniky Markové

Retail Summit 2010

Reportáž Veroniky Markové

Jeho existenci ale maloobchodní hráči berou vesměs negativně, jak dokládají i slova šéfa Agrofertu Andreje Babiše: „Špatné je už to, že zákon vznikl, že to zašlo příliš daleko. Tento zákon nikomu nepomůže a nikdo nemá rád, když jeho podnikání někdo omezuje zákonem.“ „Obávám se, že v současné době to nejhůře dopadá právě na ty drobné dodavatele zboží, které to původně pravděpodobně mělo chránit,“ doplňuje toto vyjádření Skála.

Kvůli hospodářské krizi loni tuzemským obchodníkům klesly tržby a podobný trend se zřejmě bude opakovat i letos, jelikož roste nezaměstnanost a zadluženost českých domácností. Tento trend potvrdil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka.

Krizi nejvíce pocítily diskontní prodejny

V loňském roce se například družstevním prodejnám COOP snížily tržby meziročně o necelých pět procent. Podobný pokles celého maloobchodu očekávají za rok 2009 i někteří analytici. „Propad nebyl tak drastický, jak jsme původně očekávali, a byl značně diferencovaný podle formátů prodejen. Nejhůře podle dostupných čísel dopadly diskontní prodejny. Samozřejmě byly také značné regionální rozdíly podle nezaměstnanosti a dalších parametrů,“ vysvětlil Juračka.

Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR:

„Letošní leden vypadá z pohledu tržeb hůř než ten loňský, což je známka toho, že není všem špatným dnům konec a že negativní vývoj bohužel dál pokračuje. Stále roste nezaměstnanost a zadluženost rodin, přičemž spotřebitelské úvěry jsou velkou hrozbou nejen pro maloobchod.“

Letos očekává další pokles maloobchodu i potravinářské výroby také Babiš, který podniká v zemědělství, potravinářství a chemickém průmyslu. Babiš míní, že hospodářská krize urychlí koncentraci výrobců a obchodníků na tuzemském trhu: „Velcí budou ještě většími. Pokud bude příležitost koupit konkurenta, tak když na to budeme mít, tak to uděláme.“

Retail Summit je připravován Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, Vysokou školou ekonomickou v Praze a společností Blue Events, navazuje přitom na předchozích 15 ročníků.

Retail Summit 2010
Retail Summit 2010
Více fotek
  • Retail Summit 2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1400/139952.jpg
  • Prázdné lahve autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1396/139550.jpg