Obama chce prosadit finanční podporu malých podniků

Washington - Americký prezident Barack Obama hodlá prosadit návrh na využití 30 miliard dolarů (zhruba 558 miliard korun) z programu pomoci bankám TARP k podpoře půjček pro malé podniky. O plánu se Obama zmínil již minulý týden ve zprávě o stavu unie. Tímto krokem chce prezident podpořit zaměstnanost v malých podnicích, které představují klíčovou část ekonomiky Spojených států.

„Domnívám se, že bychom jim měli usnadnit otevírat dveře, rozšiřovat aktivity a najímat více pracovníků,“ píše se ve výňatcích z chystaného Obamova projevu, které zveřejnil Bílý dům.

Podpora menších podniků od malých bank

Program by měl zahrnovat také menší banky, které budou moci získat za výhodných podmínek peníze na půjčky pro malé podniky. Podle Obamy jde o malé místní banky, které nejúžeji spolupracují s malými americkými podniky. Čím více úvěrů tyto banky poskytnou důvěryhodným malým podnikům, tím lepší budou mít podmínky pro získání peněz, zazní v Obamově projevu.

Ze zvyšování počtu pracovních míst učinil Obama svou nejnaléhavější krátkodobou prioritu. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zůstala v prosinci na listopadových deseti procentech. Firmy však během prosince zrušily 85 000 pracovních příležitostí, ačkoli se čekalo, že pracovní místa již přestanou ubývat.