Z lyžařského výletu snadno a rychle do soudní síně

Praha - Srážka dvou lyžařů může viníka přijít i na několik milionů korun. Domáhání se léčebných výloh a jiného odškodnění totiž narůstá geometrickou řadou, což překvapilo i pojišťovny. Trend vymáhání milionových částek na odškodném údajně přišel ze Spojených států, případů prý bude stále přibývat a nebudou se týkat pouze lyžování.

Žádat finanční odškodnění po banální srážce na sjezdovce zatím není v Česku zcela obvyklé, o to snáze ale čeští lyžaři a snowboardisté naletí v zahraničí. „Nás hlavně znepokojuje, že jsou země, kde si z toho lidé dělají živnost,“ podotkla ředitelka korporátního pojištění Evropské cestovní pojišťovny Hana Axmanová.

Zářným příkladem tohoto chování je třeba kauza české lyžařky, která se v Itálii v malé rychlosti při dojezdu dotkla místního lyžařského instruktora. „On sebou teatrálně sekl a hned se objevilo pět svědků v jeho prospěch,“ popsala Axmanová. Podle pojišťovny nebyl následný nárok oprávněný, nakonec však došlo k mimosoudnímu vyrovnání, neboť nevinu Češky lze jen těžko dokázat.

Video Rozhovor s Ondřejem Rušikvasem a Michalem Kebortem
video

Rozhovor s Ondřejem Rušikvasem a Michalem Kebortem

Rozhovor s Ondřejem Rušikvasem a Michalem Kebortem

2.2.2010

Reportáž Lucie Edrové a Michala Keborta

Češi nevědí, jak v takových případech postupovat

Situaci českých lyžařů mnohdy komplikuje také fakt, že nevědí, jak v takových nepříjemných situacích postupovat. „Podepíše nějaký formulář, kterému velmi často vůbec nerozumí, a tím pádem už je to určitý podklad pro advokátní kancelář toho člověka,“ upozornila Axmanová. Na formuláři v cizí řeči se totiž lyžař může nevědomky upsat k tomu, že vše je jeho vina. Když se pak takové doznání dostane do rukou právníka, může za tento unáhlený podpis zaplatit několik milionů na žalobách.

Aby se případným žalobám vyhnuli, měli by se lidé na sjezdovkách pohybovat tak, aby nedošlo ke střetu s jiným lyžařem. Pokud srážce nešlo zabránit, je třeba zajistit si dostatek vlastních svědků, důležité je také nepodepisovat žádné dokumenty.

Hodí se pojištění odpovědnosti za škodu

Pomoci takovou nepříjemnou situaci řešit může pojištění odpovědnosti, které by měli Češi při cestě do zahraničí uzavírat vedle běžného cestovního zdravotního pojištění. Pokud takto pojištěného lyžaře někdo žaluje o náhradu škody, pojišťovna ji za něj uhradí. Při sjednávání pojištění je však třeba dbát na výši pojistných limitů.

„V případě pojištění odpovědnosti za škodu v našem případě je to u škod na zdraví dvoumilionová hranice, u škod majetkových milionová, u finančních škod půlmilionová,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Například u některých pojištění rozdávaných zdarma ke kartám ale mohou být limity mnohem nižší, krytí v takovém případě nemusí stačit ani na úhradu základního ošetření.

Zásah horské služby
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24