Kongresové centrum se topí v dluzích a nedokáže splácet

Praha – Pražské Kongresové centrum podle serveru iDnes.cz míří k úpadku. Server se odvolává na vyjádření náměstka primátora Milana Richtera, podle kterého nemá centrum na splácení dvoumiliardového dluhu. Úpadek by mohl být vyhlášen v dubnu, kdy společnost nedokáže bance dát zhruba devadesátimilionovou splátku úvěru. Do dluhů se centrum dostalo kvůli rekonstrukci před zasedáním Měnového fondu v roce 2000.

„V dubnu centrum bude muset splatit 3,3 milionu eur a ty nemá,“ řekl náměstek primátora a šéf představenstva firmy Richter. Peníze zřejmě nenajde ani město, aby pomohlo. Když věřitelé nepočkají, bude vyhlášen konkurz, dodal Richter. 

Představenstvo centra minulý týden odsouhlasilo postup, který mu doporučila poradenská firma Deloitte, a to vypsat výběrové řízení, jehož vítěz by měl restrukturalizovat dluh. Tedy vyjednat s bankami jakési přefinancování dluhu a téměř jistě zahájit prodej nemovitostí. 

„Chceme se pokusit zachránit alespoň samotnou budovu centra. Není to triviální řešení a ani nevíme, jestli to vůbec jde,“ řekl Richter. Výběrové řízení se ale do dubna zcela jistě nestihne, upozornil iDnes. 

Do portfolia KCP patří také hotel Holiday Inn, Byznys centrum a pozemky. Hodnotu těchto nemovitostí odhadla firma Deloitte na miliardu až 1,1 miliardy korun. Hlavní město, které Kongresové centrum vlastní, si slibovalo pomoc i od státu, který by společnost oddlužil. Jenže stát na podzim požadavek magistrátu odmítl. „Nevidím důvod, proč bychom při současné napjaté situaci rozpočtu nalili do centra dvě miliardy,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.