Investoři se loni do Česka nehrnuli

Praha – Hodnota investic, které Česko prostřednictvím agentury CzechInvest v loňském roce přilákalo, propadla oproti roku 2008 o 10 miliard korun. Investoři tak do projektů na území České republiky nalili jen zhruba 17 miliard. Počet nových investičních projektů se ve srovnání s rokem 2008 snížil o desetinu na celkových 186 projektů.

Největší propad zájmu nových investorů nastal podle statistik CzechInvestu v polovině loňského roku. „Pokud do něčeho investujete, sázíte hlavně na budoucí poptávku. Tu ale řada společností neviděla,“ vysvětlil ekonom ČSOB Tomáš Sedláček.

Ze 186 nových investičních projektů, které se loni podařilo do Česka přilákat, se 84 věnuje výzkumu a vývoji, 67 strategickým službám a 35 výrobě. „Statistiky potvrzují, že si investoři Českou republiku vybírají pro stále náročnější investice,“ uvedla pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová. Nové projekty zaměstnaly přibližně 6 tisíc lidí.

Video Investice v ČR
video

Investice v ČR

Investice v ČR

Alexandra Rudyšarová o zahraničních investicích v ČR

Tomáš Sedláček, ekonom ČSOB:

„Soustřeďují se na nás spíše softwarové, vývojářské, takové ty lehčí druhy investic, což je velice pozitivní zpráva. Musím říct, že jsme to dlouho chtěli, dlouho jsme slyšeli stížnosti, že jsme se příliš zaměřili na manufakturu a na automobilový průmysl.“

Největší propad zájmu zaznamenal CzechInvest u investorů z Japonska. Citelně šetřili ale také Francouzi a Dánové. „Udrželi jsme si ale poměrně vysoká čísla například se Spojenými státy,“ dodala Rudyšarová.

Kromě nově příchozích firem, nebo těch, které své aktivity v Česku rozšiřovaly, se ale našly i firmy, které se rozhodly z České republiky stáhnout. Loni jich bylo celkem osm, nejvýznamnější byl zřejmě německý Siemens, který ukončil výrobu kolejových vozidel v Praze na Zličíně.

S poklesem zájmu investorů se ale nepotýkalo jen Česko, zasáhl bohaté i chudé země bez rozdílu. Celosvětově se hodnota přímých zahraničních investic propadla o 39 procent. Skončila tak těsně nad hranicí jednoho bilionu dolarů.

Investiční boom máme za sebou

Ani v příštích letech Česko zřejmě nezachvátí masivní příliv nových investorů. „Do budoucna budou ty nejzajímavější investice pravděpodobně expanze těch současných. Nebude to nějaká nová bomba, někdo úplně nový, kdo by přišel, ale spíš něco zajímavějšího z těch stávajících,“ míní Stanislav Martínek z CzechInvestu.

Svou roli zřejmě sehraje také skutečnost, že Česká republika stále platí korunou a nad zavedením eura visí velký otazník. Podle Sedláčka se to nejspíš odrazí v tom, že v očích zahraničních investorů bude sousední Slovensko vypadat atraktivněji než Česká republika.