Český HDP letos poroste až o 2 procenta

Praha – Česká spořitelna (ČS) odhadla letošní růst české ekonomiky na 1,5 až 2 procenta. Její odhad se shoduje s očekáváními ostatních odborníků. Ti našemu HDP v průměru přisuzují růst 1,8 procenta. Jde o výrazné oživení po loňském čtyřprocentním poklesu. Růst bude podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila omezen poklesem spotřeby domácností kvůli rostoucí nezaměstnanosti, nízkým růstem reálné mzdy či zvýšením daní.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

„Dosud trhy přehlížely politické paty v ČR. Nyní je situace jiná. Trhy se kvůli dluhopisům na tyto problémy zaměřují. Vidět je to u Řecka, kde trhy liknavost a negativní překvapení neodpouští.“

Nezaměstnanost dosáhne v Česku maxima ve druhém čtvrtletí 2010. Vyšplhá se až na 9,6 procenta. „Od začátku recese tak vzroste počet nezaměstnaných o 270 tisíc na 577 tisíc,“ odhadl Navrátil. Jiné odhady předpokládají i překonání desetiprocentní hranice. Inflace bude podle analytiků spořitelny v průběhu roku růst a na jeho konci dosáhne nového dvouprocentního inflačního cíle České národní banky.

Koruna by měla posilovat až na hranici 24 korun za euro, domnívá se ČS. Stav veřejných financí ovšem vývoj kurzu ohrožuje. Záležet tak bude především na postoji nové vlády ke snižování schodků rozpočtů. To totiž bude mít vliv na zájem o státní dluhopisy a jejich cenu.

Odhad letošního růstu české ekonomiky

Ministerstvo financí                 1,3 procenta

Mezinárodní měnový fond         1,5 procenta

Česká spořitelna                     1,5 procenta

Patria Finance                        2,1 procenta